Nowe przecieki na temat procesorów Rocket Lake z rdzeniami Cypress Cove

Nowe przecieki na temat procesorów Rocket Lake z rdzeniami Cypress Cove

Nie da się ukryć, że Intel ma duże problemy z pracami nad nowymi generacjami procesorów technologicznych, skąd też bierze się sporo problemów giganta z Santa Clara. Co więcej, wiemy już, że kolejna generacja stacjonarnych procesorów firmy wciąż bazować będzie na 14 nm litografii, niemniej CPU Rocket Lake, które zastąpią obecne Comet Lake, porzucić mają wysłużoną już architekturę Skylake na rzecz nowej technologii. W sieci pojawia się coraz więcej informacji na ich temat. Tym razem nowymi szczegółami w temacie podzielił się z nami popularny użytkownik Twittera rogame (_rogame). Co ciekawe, ujawnia on, że układy te wyposażone będą w rdzenie o nazwie Cypress Cove. Jeśli nazwa ta nic Wam nie mówi, to nic dziwnego, ponieważ po raz pierwszy pada w tym kontekście, ale z przecieków wynika, że jest to tak naprawdę 14 nm backport rdzeni Willow Cove, które zaprojektowano pod 10 nm litografię.

CPU Rocket Lake, które zastąpią obecne Comet Lake, porzucić mają wysłużoną już architekturę Skylake na rzecz nowej technologii rdzeni.

Nowe przecieki na temat procesorów Rocket Lake z rdzeniami Cypress Cove

Kolejne informacje są jeszcze ciekawsze, ponieważ dotyczą wydajności. Tu jednak docierają do nas nieco sprzeczne dane, ponieważ zdaniem rogame Cypress Cove przynieść mają jedynie 10% wzrost wydajności IPC względem Skylake. Z kolei inne źródła wskazują, że wzrost IPC wynosić może nawet 20%. Zakładając jednak bardziej pesymistyczną wersję, Intel co prawda dostarczy wydajniejsze i bardziej konkurencyjne produkty niż dotychczasowe CPU, ale spodziewany wzrost wydajności w 10 nm procesorach Tiger Lake, które bazują na rdzeniach Willow Cove, jest znacznie wyższy. Wynikać to może z faktu, że ich backport do 14 nm powoduje nie tylko utratę wielu korzyści płynących z niższej litografii, czyli mniejszy rozmiar i lepszą efektywność energetyczną, ale sprawia, iż cierpi na tym wydajność. Rogame podaje także, że Rocket Lake ostatecznie osiągać będą przeszło 5 GHz w trybie boost, ale okupione będzie to wysokim TDP.   

Przypominamy, że flagowy model z rodziny Rocket Lake-S oferować ma 8 rdzeni i 16 wątków (pojawić ma się też model Core i7 z 8 rdzeniami i 12 wątkami), co oznacza krok wstecz względem obecnej generacji Intela, gdzie doczekaliśmy się 10-rdzeniowych i 20-wątkowych modeli Core i9. Poza tym 11. generacja otrzymać ma 16 MB pamięci cache L3. Co ciekawe, 14 nm design tyczyć może się jedynie rdzeni, ponieważ Intel wykorzystując strukturę chipletu może zdecydować się tu na implementację 10 nm iGPU Xe (Gen12). Procesory Rocket Lake działać mają pod podstawką LGA1200 i z racji tego, że większość, jeśli nie wszystkie płyty główne z serii 400 są przystosowane do obsługi interfejsu PCIe 4.0, spodziewać można się, że nowa generacja CPU Intela zapewni wsparcie dla tego standardu.      

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe przecieki na temat procesorów Rocket Lake z rdzeniami Cypress Cove

 0