Nowe Radeony z Navi 12 i Navi 14 mogą zadebiutować przed 15 października

Nowe Radeony z Navi 12 i Navi 14 mogą zadebiutować przed 15 października

Zdaje się, że premiera kolejnych kart graficznych z rodziny Navi może nastąpić szybciej niż nam się dotychczas wydawało. Tak sugerować może przynajmniej umieszczenie wsparcia dla układów Navi 12 i Navi 14 w najnowszej wersji linuksowej biblioteki Mesa 3D Graphics Library (Mesa 19.2). Według niektórych oznaczać to może, że GPU mogą zadebiutować na rynku przed 15 października. Skąd ten pomysł? Okazuje się bowiem, że producent zadał sobie wiele wysiłku, żeby dodać obsługę swoich nowych układów graficznych w Mesa 19.2, ponieważ udało mu się dorzucić odpowiedni kod praktycznie na ostatnią chwilę, 17 września, na dzień przed wypuszczeniem finalnej wersji bibliotek. Sugerować może to, że AMD zależało, aby umieścić te GPU jeszcze w tej wersji Mesa, pomimo że kolejna odsłona zadebiutować ma właśnie 15 października, co podsyciło plotki o rychłej premierze kolejnych Radeonów z serii RX 5000.

AMD zależało, aby umieścić Navu 12 i Navi 14 jeszcze w tej wersji Mesa, pomimo że kolejna odsłona zadebiutować ma właśnie 15 października, co podsyciło plotki o rychłej premierze kolejnych Radeonów z serii RX 5000.

Wciąż nie znamy jeszcze szczegółowej specyfikacji układów Navi 12 i Navi 14, ale z dotychczasowych przecieków wynika, że układy te napędzać będą karty graficzne z rodziny RDNA, przeznaczone na budżetowy i mainstreamowy segment rynku. Wszystko wskazuje na to, że będą to modele z serii Radeon RX 5600 i Radeon RX 5500, przed którymi ciężkie zadanie. Z jednej strony muszą bowiem zastąpić na rynku bardzo popularne wśród graczy karty RX 570, 580 i 590, z drugiej zaś największy konkurent AMD, czyli NVIDIA, w ostatnim czasie mocno zbroi się w tym segmencie i także szykuje nowości z budżetowej półki, choćby GeForce’a GTX 1650 Ti. Według ostatnich plotek, karta zadebiutuje już 22 października, co oznaczać może, że w przyszłym miesiącu możemy doczekać się bezpośredniego starcia propozycji obu producentów dla mniej wymagających graczy.

Mimo wszystko, radzimy podchodzić do doniesień o rychłej premierze nowych Radeonów ze sporym dystansem, szczególnie w obliczu ostatnich problemów z realizacją zamówień na 7 nm układy przez TSMC. Co więcej, wciąż relatywnie niewiele wiemy na temat Navi 12 i Navi 14, co jak na tak nieodległy debiut wydaje się dość dziwne. Ostatnie przecieki z bazy danych CompuBench wskazywały, że Navi 14 wyposażone będzie w 24 jednostki obliczeniowe (CU) i 4 GB pamięci VRAM i w gruncie rzeczy oprócz tego brakuje konkretów o tych nadchodzących GPU od AMD. Pierwotnie sugerowano, że Navi 12 trafi do serii Radeon RX 5600, a Navi 14 do Radeon RX 5500, ale w międzyczasie zaczęły pojawiać się sprzeczne doniesienia, przypisujące te układy całkowicie odwrotnie do poszczególnych serii, a nawet takie sugerujące, że Navi 12 jest większym GPU od Navi 10, które napędza Radeony RX 5700. Jak na razie radzimy więc uzbroić się w cierpliwość i wyczekiwać sygnałów bezpośrednio od AMD.    

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe Radeony z Navi 12 i Navi 14 mogą zadebiutować przed 15 października

 0