Nowe Ryzeny osiągają różne taktowanie Boost na różnych płytach głównych

Nowe Ryzeny osiągają różne taktowanie Boost na różnych płytach głównych

Od jakiegoś czasu w sieci pojawią się ciekawe teorie na temat producentów płyt głównych, którzy w różny sposób podrasowują swoje produkty, pozwalając wycisnąć nieco więcej wydajności z procesorów AMD Ryzen. Sprowadza się to do tego, że użytkownicy odnotowują niewielkie różnice w osiągach, ale część z nich narzeka, że deklarowane przez Czerwonych częstotliwości taktowania dla trybu Boost w ogóle nie są osiągane na ich platformach. Ekipa Guru3D postanowiła więc nieco bliżej przyjrzeć się tej sprawie i w związku z tym przeprowadziła własne testy. Wynika z nich, że rzeczywiście coś jest na rzeczy i producenci płyt głównych mogą stosować tu pewne ulepszenia, dzięki którym ich produkty wypadają nieco lepiej.   

Procesor AMD Ryzen 7 3800X przetestowano na 14 modelach płyt głównych i wymiki są dość zaskakujące.

Portal wziął na warsztat procesor AMD Ryzen 7 3800X, który przetestowano na 14 modelach płyt głównych od różnych producentów. W każdym przypadku zastosowano to samo chłodzenie procesora oraz pozostałe podzespoły, by wyniki były jak najbardziej miarodajne. Powyżej możecie zapoznać się z wykresem zestawiającym rezultaty uzyskane na poszczególnych MOBO i te dostarczają naprawdę interesujących danych. Metodologia testowa zakładała m.in. trzykrotny test jednordzeniowy w Cinebench R20 i odczytanie maksymalnej częstotliwości Boost w programie monitorującym HWiNFO64.  Ryzen 7 3800X uzyskał tu deklarowaną przez producenta prędkość 4500 MHz tylko na 6 z 14 płyt głównych. W przypadku trzech było to 4474 MHz, a dwóch kolejnych 4465 MHz. Trzy z modeli nie potrafiły wykrzesać z CPU wyniku powyżej 4375 MHz, a nie wydaje się, by firmware (AGESA) tak bardzo wpływał na taktowanie Boost.

Najgorzej w tym teście poradziła sobie marka Biostar, której płyta uzyskały najsłabszy rezultat z najnowszą wersją AGESA. Warto mieć świadomość, że podkręcanie wydajności na MOBO nie jest niczym nowym i praktycznie wszystkie duże marki stosują optymalizację pod procesory Intela, dla przykładu w postaci turbo na wszystkich rdzeniach na modelach Asusa z CPU Niebieskich. Tego typu zagrywki pozwolić mają na uzyskanie przewagi nad konkurencją. Niemniej jednak wciąż jest to ciekawe odkrycie, tym bardziej, że spora część produktów ma tu spore problemy z uzyskaniem poziomu deklarowanego przez AMD.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe Ryzeny osiągają różne taktowanie Boost na różnych płytach głównych

 0