Nowozelandzki komisarz: Facebooka prowadzą moralni bankruci i kłamcy

Nowozelandzki komisarz: Facebooka prowadzą moralni bankruci i kłamcy

John Edwards, komisarz do spraw ochrony prywatności w Nowej Zelandii, opublikował na Twitterze wpis, mocno krytykujący Facebooka za lekkomyślne kierowanie funkcjonowaniem platformy i za przyczynianie się swoim działaniem, a właściwie brakiem reakcji, do transmisji wydarzeń takich jak strzelanina w Christchurch, której zapis był przesyłany na żywo za pośrednictwem platformy mediów społecznościowych. Edwards podkreśla, że "Facebookowi nie można ufać. Oni są moralnymi bankrutami, patologicznymi kłamcami, którzy wspomagają ludobójstwo i umożliwiają osłabianie demokratycznych instytucji przez obce państwa (nawiązanie do braku reakcji Facebooka na mowę nienawiści, co doprowadziło do masakry Rohindżów w Birmie)".

Zuckerberg nie powie ile morderstw było transmitowanych na żywo. Edwardsowi odmówiono dostępu do statystyk.

Edwards w swoim wpisie dodaje, że Facebook "pozwala na transmisje na żywo samobójstw, gwałtów i morderstw, wciąż hostuje i publikuje materiały z ataku na meczet oraz pozwala reklamodawcom docierać do osób nienawidzących Żydów i do innych obszarów rynku związanych z mową nienawiści. W dodatku odmawiają wzięcia na siebie jakiejkolwiek odpowiedzialności za prezentowane na platformie treści oraz wyrządzone szkody". Wpis Edwardsa został po chwili skasowany, a sam autor tłumaczy to działanie "ogromną ilością toksycznego i niedoinformowanego ruchu jaki został wywołany". Oburzenie Edwardsa jest reakcją na wywiad z Makiem Zuckerbergiem w ABC News, gdzie CEO platformy powiedział, że Facebook pracuje nad poprawą algorytmów umożliwiających namierzanie transmitowanych na żywo przejawów terroru.

Pracownikom Facebooka zajęło niemal 30 minut aby wykryć przekaz na żywo ze strzelaniny w meczecie, co miało miejsce w połowie marca. Firma następnie przez kilka dni po zdarzeniu usunęła około 1,5 miliona filmów z ataku, który był powielany przez użytkowników. Edwards potępił Zuckerberga, zarzucając mu nieszczerość ponieważ "on nie może nam powiedzieć - albo nie chce nam powiedzieć, jak wiele samobójstw było transmitowanych w trakcie zdarzenia, jak wiele morderstw, jak wiele napaści na tle seksualnym". Edwards oznajmił, że wystąpił do Facebooka z żądaniem ujawnienia takich statystyk, jednak odmówiono podania informacji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowozelandzki komisarz: Facebooka prowadzą moralni bankruci i kłamcy

 0