Nowy BIOS w Radeonach RX 5600 XT daje spory wzrost wydajności

Nowy BIOS w Radeonach RX 5600 XT daje spory wzrost wydajności

Bitwa między AMD i Nvidią rozpoczęła się w zasadzie na targach CES 2020, wkrótce po tym, jak AMD ogłosiło swoją serię RX 5600. EVGA, prawdopodobnie z pełnym błogosławieństwem Nvidii, pokazała natychmiastową odpowiedź, w postaci kart graficznych RTX 2060 KO, znacząco obniżając ceny do poziomu 279 USD, co oznacza, że RTX 2060 ma kosztować tyle samo co AMD RX 5600 XT. W tej sytuacji karty AMD straciły na konkurencyjności. Potem dowiedzieliśmy się, że AMD szybko wypuściło nowy vBIOS dla swoich partnerów AIB, jako odpowiedź na obniżki cen RTX 2060, odbijając piłkę i wracając do gry w tym przedziale cenowym.

AMD wykonało kolejny ruch, ponownie mocno zagrażając pozycji kart RTX 2060. Nowe testy pokazują sporty przyrost wydajności. Piłeczka po stronie Nvidii, pytanie tylko czy zieloni mają jeszcze jak ją odbić.

Nowe vBIOS zwiększa TBP (Typical Board Power) do 160 W, jest to wzrost o 10 W w stosunku do pierwotnego 150 W TBP. To z kolei zapewnia partnerom AMD wyższe możliwości taktowania rdzenia i pamięci. Jak wcześniej informowaliśmy, RX 5600 XT Pulse firmy Sapphire oferuje teraz zwiększone zegary bazowe i boost o wartości 1615 MHz i 1750 MHz, w porównaniu z poprzednimi 1560 MHz i 1620 MHz.  Przepustowość pamięci wynosi teraz  14 Gb/s, co jest sporym skokiem w porównaniu do wcześniejszego 12 Gb/s. Teraz użytkownik Twittera @TUM_APISAK, udostępnił kolejny w swojej karierze wyciek, który pokazuje, jaki wzrost wydajności oferuje nowy vBIOS, umożliwiający fabryczne wyższe zegary. Testy porównawcze są następujące: Time Spy, Fire Strike, Fire Strike Extreme i Fire Strike Ultra. Porównując nowe i stare wyniki, szybko widać imponujący wzrost wydajności o 10% - 11%, w zależności od benchmarka.

Podobnie jak w przypadku wszystkich syntetycznych testów porównawczych, niekoniecznie wskazują one, czego tak naprawdę można się spodziewać w prawdziwym świecie. Jest to jednak z pewnością ciekawy podgląd na prawdopodobną wydajność kart  RX 5600 XT. AMD i Nvidia dalej będą próbować nowych chwytów, bo żadna firma nie ma zamiaru odpuścić i wypaść gorzej od konkurenta. Nie wiadomo jednak czy w przypadku RTX 2060 i RX 5600 XT producenci mają jeszcze jakieś karty w rękawie, czy zobaczyliśmy już wszystkie możliwe posunięcia.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowy BIOS w Radeonach RX 5600 XT daje spory wzrost wydajności

 0