Nowy Exynos z 8 rdzeniami i grafiką Mali G71

Nowy Exynos z 8 rdzeniami i grafiką Mali G71

Smartfony z serii Galaxy S od dawna wyposażane są w autorskie układy Samsunga z serii Exynos. Nie inaczej będzie tym razem. A skoro premiera S8 zbliża się wielkimi krokami, to zaczyna pojawiać się coraz więcej informacji także na temat SoC.

Od kilku lat flagowe smartfony Samsunga dostępne są w dwóch wersjach – z układem Qualcomma z serii Snapdragon lub z autorskim SoC Exynos. W tym roku nic się w tej kwestii nie powinno zmienić. Ale o ile na temat Snapdragona 835 wiemy już niemal wszystko, o tyle najnowszy Exynos pozostawał tajemnicą. Samsung opublikował jedynie tajemniczą grafikę, która zapowiada nowy chipset, jednocześnie nie podając na jego temat żadnych informacji. Na szczęście teraz się to zmieniło. Właśnie pojawiły się pierwsze informacje na temat układu Samsunga, który ma trafić między innymi do modelu Galaxy S8. Chipset otrzyma nazwę Exynos 9810 i – co wydaje się oczywiste - ma być sporym usprawnieniem w porównaniu do swojego poprzednika. Specyfikacja przy okazji wydaje się nieco zachowawcza, ale to zapewne rezultat niedawnych problemów z Note 7 i nadmiernej ostrożności producenta.

Samsung Exynos 9810 ma być konkurencją dla układów Qualcomm Snapdragon 835, MediaTek Helio X30 oraz Huawei Kirin 970.

Samsung Exynos

Według najnowszych plotek Samsung Exynos 9810 ma być wyposażony w 8 rdzeni w układzie 4+4. Wydajniejsza połowa to autorskie rdzenie Mangoose M2 o nieznanym jeszcze taktowaniu. Pozostałe cztery to z kolei dobrze znane ARM Cortex A53, które są dostępne na rynku już od jakiegoś czasu. Najwyraźniej Samsung podchodzi do nowego układu z dużą ostrożnością po wpadce z Note 7. Ale nie ma w tym nic złego. Cortex A53 mają wystarczającą wydajność do podstawowych zadań, a jednocześnie nie zużywają dużo energii. Za grafikę odpowiedzialny ma być układ Mali G71 o taktowaniu 550 MHz. Będzie on wyposażony najprawdopodobniej w 18-20 rdzeni. ARM twierdzi, że 16-rdzeniowy Mali G71 ma wydajność porównywalną do podstawowych, desktopowych kart graficznych, ale raczej trudno brać te zapewnienia na poważnie. Nie zmienia to faktu, że Exynos 9810 nie powinien narzekać na małą moc obliczeniową i po raz kolejny będzie poważnym konkurentem dla Qualcomma.

Komentarze do: Nowy Exynos z 8 rdzeniami i grafiką Mali G71