Nowy firmware w drukarkach HP blokuje nieoryginalne tusze

Nowy firmware w drukarkach HP blokuje nieoryginalne tusze

HP kilkukrotnie zaskakiwało nas już swoimi antykonsumenckimi działaniami związanymi z drukarkami, ale wygląda na to, że pomimo krytyki, amerykański gigant zamierza dalej podążać tą drogą. 

HP i obrońcy konsumentów od dłuższego czasu spierają się o kartridże do drukarek. Producent promuje własne, oryginalne, które są droższe od zamienników, a konsumenci szukają tańszych alternatyw od różnych producentów. Ten trwający konflikt obejmuje zarówno aspekty techniczne, jak i prawne.

Jak donosi winfuture.de, HP zintensyfikowało ostatnio swoje wysiłki w celu zablokowania możliwości korzystania z tuszów innych firm. W przeszłości drukarki HP wyświetlały tylko ostrzeżenia, gdy zainstalowano wkłady innych producentów, jakiś czas temu pojawiły się doniesienia, sugerujące, że producent całkowicie blokuje drukowanie na nieoryginalnych tuszach, a firma dalej podążą tą drogą i tłumaczy się z tego w mało przekonujący sposób.

HP zintensyfikowało ostatnio swoje wysiłki w celu zablokowania możliwości korzystania z tuszów innych firm.

Tusze HP

Okazuje się, że w celu „zwiększenia bezpieczeństwa” użytkowników, HP wprowadziło nowe środki zaradcze. Jak donosi portal winfuture.de, po ostatniej aktualizacji firmware'u niektóre drukarki przestają działać, jeśli wykryją kartridże innych producentów. Firma utrzymuje, że w niektórych przypadkach można to obejść za pomocą ustawień drukarki. Warto jednak zauważyć, że ta aktualizacja oprogramowania została opublikowana po wprowadzeniu nowej umowy użytkownika, w której podkreślono potencjalne zagrożenia dla drukarek HP związane z kartridżami innych firm. Główne obawy dotyczą podatności elektroniki sterującej wkładami i chipów na ataki złośliwego oprogramowania, a także potrzeby ochrony własności intelektualnej.

Klienci na ogół wolą używać tańszych atramentów, nic więc dziwnego, że mediach społecznościowych dość stanowczo wyrażają swoje niezadowolenie i frustrację związane z działaniem HP. Wcześniejsze spory prawne między stronami dotyczące używania nieoryginalnych wkładów przyniosły mieszane rezultaty. HP nie zaprzecza próbom blokowania, zamiast tego broni swojej decyzji, twierdząc, że tylko zatwierdzone kartridże mogą zapewnić optymalną wydajność i jakość drukowania. Ponadto firma podkreśla aspekt bezpieczeństwa, stwierdzając, że rozwiązania innych firm z niezależnymi komponentami elektronicznymi i układami scalonymi mogą posiadać luki w zabezpieczeniach, zwiększając w ten sposób ryzyko infekcji złośliwym oprogramowaniem, jednak ten argument wydaje się naciągany. Chociaż w architekturze układów scalonych istnieją luki w zabezpieczeniach, ich wykorzystanie zwykle wymaga dużo wysiłku.

W odpowiedzi na te działania przedstawiciel HP wspomniał, że użytkownicy nadal mogą wyłączyć funkcję blokowania za pomocą ustawień drukarki. Niemniej jednak dostępność tej opcji zależy od modelu drukarki i nie potwierdzono, które modele ją obsługują. A wystarczyłoby, gdyby HP oferowało po prostu tańsze tusze…

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowy firmware w drukarkach HP blokuje nieoryginalne tusze

 0