Nowy iMac napędzany będzie przez procesor będący hybrydą Intela i Qualcomm?

Nowy iMac napędzany będzie przez procesor będący hybrydą Intela i Qualcomm?

W lutym dowiedzieliśmy się, że Apple pracuje nad przeprojektowaniem swojej nadchodzącej oferty komputerów iMac na 2021 rok, co stanowić ma cześć procesu rozpoczętego już pod koniec zeszłego roku. Oczekuje się, że gigant z Cupertino w tym przypadku również przesiądzie się na swoje autorskie procesory M1 oparte na architekturze ARM. Według doniesień Bloomberga, oba modele, odpowiednio 21,5-calowy i 27-calowy, mają nazwy kodowe J456 i J457. Jednak w zeszłym miesiącu 9to5Mac odkrył w aktualizacji beta systemu macOS Big Sur 11.3 kilka nowych identyfikatorów urządzeń Apple iMac, czyli „iMac21,1” i „iMac21,2”. Chociaż nie wiemy na pewno, czy te identyfikatory odnoszą się do tych samych urządzeń co raport Bloomberga, to wynik Geekbench modelu iMac 21,1 został właśnie zauważony przez użytkownika Twittera, który nazywa siebie „Leakbench”. 

iMac 21.1 wyposażono w ośmiordzeniowy procesor „ARM Qualcomm”, który jest wykrywany jako procesor Intela.


 

Podczas gdy same wyniki Geekbench może nie są zbyt ekscytujące, to naszą uwagę przykuł dziwaczny procesor, który pozornie napędza ten komputer. Wygląda bowiem na to, że iMac 21.1 jest wyposażony w ośmiordzeniowy procesor o nazwie „ARM Qualcomm”, który jest wykrywany jako procesor Intela. Płyta główna oznaczona jest zaś jako „Intel Corporation iMac21.1”. Test został przeprowadzony na macOS Big Sur 11.1 w kompilacji 20C69. Trzeba jednak pamiętać, że Geekbench często podaje niepoprawne prędkości zegara (szczególnie niewypuszczonych jeszcze układów), więc lepiej nie zawracać sobie teraz tym głowy. Jednak inne szczegóły, takie jak ilość pamięci podręcznej lub rdzenie, są bardziej wiarygodne i wynika z nich, że mamy do czynienia z ośmiordzeniowym chipem ARM, podobnie jak w przypadku M1 pd Apple. Jednak M1, który podobno zasilać będzie tegoroczny 21,5-calowy model iMac, znacznie przewyższa ten nieznany procesor w teście Geekbench (pochwalić może się prawie dwukrotnie wyższymi wynikami), co wprowadza konfuzję i sugeruje, że iMac21,1 może być zupełnie odmiennym produktem. 

Trzeba jednak brać pod uwagę, że możemy mieć tu do czynienia z wczesną próbką inżynieryjną, która nie pokazuje jeszcze prawdziwego potencjału finalnego produktu, więc lepiej nie przywiązywać się do tych liczb. Apple szykuje właśnie wiosenne wydarzenie, które zaplanowane jest na jutro, 20 kwietnia, i możliwe, że firma zapowie nową linię komputerów iMack, zdradzając nieco szczegółów. Zdaje się, że zapasy magazynowe 21,5-calowego iMac są na wyczerpaniu, co może zwiastować pojawienie się modeli nowej generacji.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowy iMac napędzany będzie przez procesor będący hybrydą Intela i Qualcomm?

 0