Nowy MacBook Air, iPad Pro i Mac mini - wszystkie nowości od Apple

Nowy MacBook Air, iPad Pro i Mac mini - wszystkie nowości od Apple

Zgodnie z planem Apple zorganizowało dziś konferencję prasową, na której doczekaliśmy się zapowiedzi nowych komputerów Mac i MacBook oraz tabletów iPad. Nowości jest naprawdę sporo, więc bez owijania w bawełnę zacznijmy od nowej wersji notebooka MacBook Air, który ewidentnie wymagał już odświeżenia. Ten najtańszy z laptopów w ofercie giganta z Cupertino w końcu doczekał się wyświetlacza Retina (jego rozdzielczość to 2560 x 1600 pikseli), a w oczy rzuca się też bardzo mocne odchudzenie ramek aluminiowej obudowy wokół ekranu. Niestety Apple wciąż upiera się jedynie przy dwóch portach USB typu C, a nie doczekaliśmy się też slotu na karty pamięci, ale przynajmniej nie brakuje wsparcia dla interfejsu Thunderbolt 3, a także sensora Touch ID z chipsetem bezpieczeństwa T2. Klawiatura korzysta zaś z tego samego motylkowego mechanizmu co w modelach MacBook Pro, co oznacza cichszą pracę i mniejsze ryzyko usterki. A jeśli chodzi o to, co znajdziemy pod maską, to nowy MacBook Air skonfigurowany może być z procesorem Intel Core i5 ósmej generacji, dyskami o pojemności do 1,5 TB i 16 GB pamięci RAM. Bateria ponownie zapewniać ma do 12 godzin użytkowania na jednym ładowaniu, a obudowa wykonana została z nowego stopu aluminium, który w 100% podlega recyklingowi. Premiera nowego laptopa odbędzie się 7 listopada, a cena zaczynać będzie się od 1199 USD (za wersję z 8 GB RAM i tylko 128 GB na dane).

Dzisiejsza konferencja Apple przyniosła zapowiedzi nowych komputerów Mac i MacBook oraz tabletów iPad i trzeba przyznać, że każde z tych urządzeń zapowiada się bardzo ciekawie. 

Jeśli jakiś produkt bardziej domagał się nowej wersji niż MacBook Air, to jest nim Mac mini, którego ostatnia wersja debiutowała już cztery lata temu. Tegoroczny Mac mini z zewnątrz wygląda bardzo podobnie jak poprzednik, ale także wykonany jest z nowego stopu aluminium. Duże zmiany zaszły jednak w jego specyfikacji, gdzie zdecydować możemy się na procesory ósmej generacji Intel Core (cztero- lub sześciordzeniowe), do 64 GB pamięci RAM i nawet 2 TB na dane (tylko w pamięci NAND flash). Gigant z Cupertino chwali się, że nowa wersja jest nawet 5 razy szybsza, jeśli chodzi o moc obliczeniową i 60% wydajniejsza graficznie od poprzednika. W zakresie portów otrzymujemy cztery złącza z interfejsem Thunderbolt 3, dwa USB typu A, HDMI, audio i Ethernet (do 10 Gb/s). Cena miniaturowego komputera zaczyna się od 799 USD, ale za taką kwotę otrzymamy jedynie Core i3, 8 GB RAM i 128 GB SSD. Warto dodać, że jest to też najdroższy Mac mini w historii Apple.

Zgodnie z tym, co sugerowały wcześniejsze doniesienia, Apple pokazało też dziś nowy model iPada Pro. Obyło się bez większych zaskoczeń, ponieważ nowy tablet pochwalić może się odchudzonymi ramkami, co możliwe było także dzięki pozbyciu się przycisku Home z czytnikiem linii papilarnych, który zastąpiony został technologią rozpoznawania twarzy Face ID (działa w orientacji pionowej i poziomej). Nowością jest także port USB typu C, co może być skutkiem zmian wprowadzanych na terenie UE, gdzie dąży się do ujednolicenia standardów złącz. Tablet doczekał się też magnetycznej krawędzi do podtrzymywania rysika Apple Pencil, natomiast zastosowany ekran to LCD typu Liquid Retina (2388 x 1668 pikseli) ze wsparciem dla True Tone i szerokiego spektrum kolorów (podobny jak w iPhone XR). Poza tym, pomimo większego, bo 11-calowego ekranu w podstawowym wariancie, odchudzenie ramek pozwoliło zachować fizyczny rozmiar poprzednika. Dla osób potrzebujących czegoś większego przewidziano oczywiście 12,9-calowy wariant nowego iPada Pro. Poza tym, nowe iPady Pro mierzą tylko 5,9 mm grubości, co oznacza, że są o 15% smuklejsze i 25% mniejsze od poprzedników.

Tablety napędzane są przez 8-rdzeniowe procesory A12X Bionic z 7-rdzeniowymi GPU. Apple bardzo odważnie rzuca tu liczbami, twierdząc, że nowy układ graficzny jest 2x razy szybszy od poprzednika i gwarantuje poziom konsoli Xbox One S - choć wydaje się to mało prawdopodobne, to jednak prezentacja gry NBA 2K Mobile robiła duże wrażenie. Wykorzystanie portu USB typu C pozwolić ma także na szersze wsparcie dla dodatkowych akcesoriów, w tym klawiatur/etui, ale również na ładowanie innych urządzeń, w tym np. iPhone’a. Ceny nowych iPadów Pro zaczynają się od 799 dolarów i te będą dostępne w wariantach: 64 GB, 256 GB, 512 GB i 1 TB. Trzeba przyznać, że tym razem zmiany w nowych iPadach nie są jedynie kosmetyczne i tegoroczne modele Pro zapowiadają się na duży jakościowy skok względem poprzedników.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowy MacBook Air, iPad Pro i Mac mini - wszystkie nowości od Apple

 0