Nowy MacBook Air od Apple jest praktycznie nienaprawialny

Nowy MacBook Air od Apple jest praktycznie nienaprawialny

iFixit opublikowało wideo z rozbiórką nowego MacBooka Air M2 firmy Apple, przy okazji oceniając naprawialność tego laptopa. Ta nie jest najmocniejszą stroną tego komputera, co trudno uznać za zaskoczenie. 

15-calowy MacBooka Air

15-calowy wariant MacBooka Air został ogłoszony na WWDC 2023 i wkrótce potem został wprowadzony do sprzedaży detalicznej. Jednostka testowa ma numer modelu A2941 i nie różni się mocno od 13-calowego odpowiednika, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, ale piętnastocalowy model jest o 22% cięższy. Notebook robi dobre pierwsze wrażenie dzięki większej powierzchni ekranu, zwiększonej gęstości pikseli, dużemu gładzikowi, sześciogłośnikowemu systemowi dźwiękowemu i inteligentnej technologii baterii, jednak po rozpoczęciu demontażu szybko ujawniają się pierwsze problemy.

iFixit opublikowało wideo z rozbiórką nowego MacBooka Air M2 firmy Apple, przy okazji oceniając naprawialność tego laptopa.

Opis wideo iFixit stwierdza: „M2 MacBook Air urósł i ma nowe 15-calowe plażowe ciało, z 22% większym rozmiarem, 26% większą liczbą pikseli i zaledwie 0,2 mm wzrostem grubości. Brak klawiatury motylkowej, dodatkowe głośniki, ogromny gładzik i bateria wystarczająca na cały dzień — plus szybkie ładowanie dzięki zasilaczowi 65 W — i jesteś gotowy na cały dzień plażowania. Ale jak wszyscy wiemy, piasek jest szorstki, irytujący i dostaje się wszędzie — zobaczmy więc, czy naprawdę da się naprawić 15-calowego MacBooka Air.

Naprawialność oceniona na 3/10

iFixit opisało swoje doświadczenie z odłączeniem wewnętrznej baterii jako „okropne” i dodało, że jeszcze większym wyzwaniem było wydobycie płyty głównej laptopa z powodu głośników force-canceling, które blokują dojście. 

Zespół musiał zmagać się z mnóstwem wsporników złączy, portów, różnych typów śrub i osłon, co okazało się bardzo problematyczne. Dostęp do akumulatora o mocy 66,5 Whr uzyskiwany jest dopiero na końcu naprawdę frustrującego procesu rozbiórki, chociaż recenzent zauważa, że ​​bardzo łatwo było zdemontować już samo ogniwo - wystarczyło poradzić sobie z „schludnymi” zaczepami i klipsami. iFixit przyznało 15-calowemu modelowi Apple M2 MacBook Air ocenę 3 (na 10) w zakresie możliwości naprawy i stwierdziło, że ​​ten laptop premium to „ciężka, nienaprawialna bestia”.

Naprawy MacBooka Air M2 mogą być więc nie tylko bardzo kosztowne, ale czasem wręcz niewykonalne, co trzeba brać pod uwagę decydując się na zakup takiego sprzętu. Nie jest to jednak nic zaskakującego, bo sprzęt Apple raczej nie słynie z tego, że jest łatwy w naprawie, a gigant z Cupertino potrafi napsuć krwi niezależnym serwisantom.  

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowy MacBook Air od Apple jest praktycznie nienaprawialny

 0