Najnowsza wersja mikrokodu Intela została sprawdzona przez użytkownika procesora Core i9-13900K. W jednym z benchmarków zauważony został znaczący spadek wydajności pojedynczego rdzenia.
Jednym z działań jakie Intel podjął w celu rozwiązania problemu z niestabilnością procesorów 13. i 14. generacji było wypuszczenie aktualizacji mikrokodu. Niebiescy zrobili to łącznie 3 razy. Do niedawna najnowszy mikrokod pochodził z sierpnia. Oznaczony jest jako 0x129. Teraz w ramach aktualizacji BIOS udostępniane jest jeszcze nowsze wydanie 0x12B.
Nowa wersja BIOS usunęła również opcję pozwalającą wyłączyć C1E. Ma to zapewnić redukcję obciążenia procesora i utrzymać stabilność.
W niedawnym oświadczeniu na stronie Intel mogliśmy przeczytać, że mikrokod 0x12B nie wpływa praktycznie wcale na wydajność. Intel stwierdził, że zarówno w benchmarkach jak i w grach różnice wydajności na platformie z Core i9-14900K nie przekraczają tych, które normalnie możemy zobaczyć między różnymi uruchomieniami. Teraz pojawiły się jednak testy mówiące zupełnie coś innego niż Intel.
Różnica jest zauważalna
Na forum Chiphell udostępnione zostały wyniki benchmarku Cinebench R15 przeprowadzonego na procesorze Core i9-13900K i najnowszej wersji mikrokodu. Odnotowany spadek wydajności to 6,5%. Jak możemy zobaczyć Core i9-13900K normalnie osiągał nawet 336 punktów w teście wydajności pojedynczego rdzenia. Po aktualizacji mikrokodu było to natomiast 314 punktów.
Nowa wersja BIOS usunęła również opcję pozwalającą wyłączyć C1E. Ma to zapewnić redukcję obciążenia procesora i utrzymać stabilność.
Na tę chwilę wiadomo, że nowy mikrokod Intela może obniżać wydajność. Wciąż jednak potrzebna jest większa ilość dokładnych testów aby stwierdzić jak duże są różnice i gdzie dokładnie występują. Warto też zwrócić uwagę, że Intel w swoich testach wykorzystał procesor Core i9-14900K, a użytkownik Chiphell model o generację niższy. Być może między nimi występują pewne różnice, które wpływają na to jak bardzo aktualizacja mikrokodu wpływa na osiągi.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowy mikrokod Intela jednak obniża wydajność? Pojawiły się pierwsze testy