Nowy oddział Samsung zajmie się masową produkcją chipów na zamówienie

Nowy oddział Samsung zajmie się masową produkcją chipów na zamówienie

Firma Samsung planuje umocnić swoją pozycję i wdrożyć swoje chipy do szeregu urządzeń na rynku.

Nie dziwi więc fakt, że firma Samsung właśnie utworzyła nowy dział w swojej branży krzemowej, który skupi się kontraktowym tworzeniu chipów dla firm trzecich. Zapewne było to już od dawna planowane, ale Samsung zdecydował się na to posunięcie właśnie teraz, gdy konkurujący Qualcomm jest teraz nękany przez procesy sądowe ze wszystkich stron. Jego pozycja mocno osłabła w ostatnim czasie. Samsung wydaje się być gotowy, by uszczknąć nieco straconych przez Qualcomm udziałów w rynku. Nietrudno wyobrazić sobie teorie spiskowe związane z wejściem Samsunga na rynek półprzewodników. Jeśli ktoś pamięta, krążyły plotki, że Samsung był częściowo odpowiedzialny za przegrzewanie się układu Qualcomm Snapdragon 810 w 2015 roku. Niezależnie od zasadności tych oskarżeń, Galaxy S6 nie korzystał już ze wspomnianego procesora, co tylko spotęgowało tego typu pogłoski. Gdy pojawił się poprawiony Snapdragon 820, okazało się, że został wykonany przez firmę Samsung dla Qualcomm, Koreańczycy zademonstrowali branży swoj potencjał na rynku półprzewodników.

Samsung umacnia swoją pozycję i stara się korzystać, kiedy Qualcomm jest ciągany po sądach. Od teraz firma będzie tworzyć chipy dla innych marek.

Rola koreańskiej korporacji w tworzeniu Snapdragon 835 umocniła ich pozycję wśród producentów SoC jeszcze bardziej. Było niemal pewne, że Samsung chciałby zacząć produkować chipy dla innych firm. Przeszkodą jest jednak firma Qualcomm. Według firmy Samsung, producent chipów sztucznie uniemożliwiał jej sprzedaż swoich chipów, odmawiając przyznania licencji na produkcję i sprzedaż chipsetów. Mimo że początkowo wydawało się, że panują między nimi harmonijne stosunki, Samsung stanął po jednej stronie z Intelem, popierając proces sądowy amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu przeciwko praktykom monopolistycznym koncernu Qualcomm. Na razie nowy dział produkcji chipów nadal działa wewnątrz większego biznesu półprzewodników firmy Samsung. Przekształcanie go w jego własną spółkę najprawdopodobniej będzie zależeć od werdyktu, jaki zapadnie w procesie sądowym ws. Qualcomm. To, czy będzie to opłacalne przedsięwzięcie, jest uzależnione od tego, jak szybko firma Samsung może prowadzić produkcję dla większej liczby klientów bez powodowania "anomalii produkcyjnych".

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowy oddział Samsung zajmie się masową produkcją chipów na zamówienie

 0