Nowy rekord podkręcania pamięci RAM na platformach AMD

Nowy rekord podkręcania pamięci RAM na platformach AMD

Płyta główna ASUS ROG Crosshair X670E GENE została wykorzystana do podkręcenia pamięci DDR5 do rekordowej prędkości 9108 MHz. To na razie najwyższe taktowanie uzyskane jak dotąd na platformie AMD Ryzen 7000.

Nowy firmware działa cuda

Platforma AMD Ryzen 7000 i AM5 otrzymały ostatnio znaczną poprawę obsługi szybkiej pamięci DDR5 dzięki firmware'owi BIOS AGESA 1.0.0.7b, który jest wdrażany przez wszystkich głównych producentów płyt głównych AM5. BIOS zasadniczo pozwala platformie obsługiwać wysokie częstotliwości pamięci, niedostępne dotychczas dla fanów AMD. 

Płyta główna ASUS ROG Crosshair X670E GENE została wykorzystana do podkręcenia pamięci DDR5 do rekordowej prędkości 9108 MHz.

ASUS ROG Crosshair X670E GENE

W związku z tym specjaliści od ekstremalnego podkręcania bardzo szybko wzięli na warsztat platformę AMD, czego owocem były wyniki DDR5-9000+ na różnych płytach głównych, głównie z dwoma modułami DIMM. BIOS obsługuje również konfiguracje 4-DIMM o większej szybkości, ale nie na tym samym poziomie, co konfiguracje 2-DIMM. Overclockerzy obecnie starają się zobaczyć prawdziwe możliwości płyt głównych AM5, a wywodzący się z Korei Południowej, SAFEDISK, który na co dzień współpracuje z ASUSem, pochwalił się nowym rekordem uzyskanym na płycie głównej ASUS ROG Crosshair X670E GENE.

DDR5 podkręcone do 9108 MHz

Korzystając z płyty głównej ASUS ROG Crosshair X670E GENE i procesora AMD Ryzen 7 7800X3D, overclocker był w stanie podkręcić pamięci do DDR5-9108 (efektywnie 4554 MHz). W tym celu skorzystał z modułów G.Skill DDR5-6600, utrzymując opóźnienia CL46-50-50-88-214. Do schłodzenia pamięci nie zastosowano żadnego egzotycznego chłodzenia, ale procesor już tak. Walidację CPU-z można znaleźć tutaj, a poniżej możecie zobaczyć zrzut ekranu z zapisem rekordu OC:

ASUS ROG Crosshair X670E GENE

Overclockerzy jednak dopiero się rozkręcają i na pewno nie jest to ostatnie słowo, jeśli chodzi o możliwości podkręcania pamięci na platformie AMD AM5. Tym bardziej że AMD także zdradziło, że możemy się spodziewać jeszcze większej liczby optymalizacji po stronie pamięci dla platformy AM5 w nadchodzących miesiącach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowy rekord podkręcania pamięci RAM na platformach AMD

 0