Nowy wariant PS5 wykorzystuje układ Oberon Plus. Jakie korzyści wprowadza nowy SoC?

Nowy wariant PS5 wykorzystuje układ Oberon Plus. Jakie korzyści wprowadza nowy SoC?

Sony w zeszłym miesiącu odświeżyło konsolę PlayStation 5 i powoli odkrywane są kolejne zmiany wprowadzane w wariancie oznaczonym jako CFI-1202. Zasadniczą różnicą, która pozwoliła wprowadzić nowy kompaktowy system chłodzenia i lżejszą konstrukcję, zdaje się nowy procesor Sony Oberon Plus.

Pierwsze dwie wersje Sony PlayStation 5 wykorzystywały ten sam semicustomowy procesor AMD Oberton produkowany w litografii N7 od TSMC. Jak donosi Angstronomics, nowe APU, Oberon Plus, które jest obecnie montowane w modelach CFI-1202, wykorzystuje proces produkcyjny N6 od TSMC. Gołym okiem można zauważyć różnice w obu chipach, a źródło oblicza, że ​​nowszy procesor ma rozmiar matrycy poniżej 260 mm2 - to spora redukcja z około 300 mm2 w przypadku zwykłego Oberona.

Jak donosi Angstronomics, nowe APU, Oberon Plus, które jest obecnie montowane w nowych wersjach PS5, wykorzystuje proces produkcyjny N6 od TSMC.

APU Oberon Plus przynosi praktyczne korzyści modelom PS5 CFI-1202, a to dzięki wykorzystaniu niższej litografii. Oficjalnie technologia N6 od TSMC „oferuje o 18% wyższą gęstość logiki w porównaniu z procesem N7”, a także jest w pełni zgodna z regułami projektowymi z wcześniej wyprodukowanymi chipami N7, co zapewnia prostszą migrację. Jednak komunikat prasowy TSMC pomija niektóre korzyści z przejścia z N7 na N6, oprócz mniejszej matrycy procesor może pobierać mniej energii i tym samym charakteryzować się lepszą termiką (niższe temperatury). Jest to szczególnie zauważalne, gdy projektant chipów nie zmienia innych aspektów procesora, takich jak jego częstotliwość. Potwierdzają to niedawne doniesienia, które wskazują, że nowe PS5 podobno zużywa o 10% mniej energii. Poza tym ten wariant doczekał się też redukcji rozmiaru coolera i ogólnej wagi systemu, co obniżyło też koszty Sony. 

W przeciwieństwie do wielu producentów PC, którzy wraz z odświeżeniem układów SoC z wykorzystaniem niższej litografii wykorzystaliby tę okazję, by również poprawić wydajność, branża konsolowa rządzi się nieco innymi prawami. Tak więc Sony zadowoliło się jedynie zmniejszeniem rozmiaru układu, co pozwoliło zmniejszyć BOM (koszty materiałów). Rzeczywiście, 10% oszczędność energii podczas grania nie będzie czymś, co będzie mocno promowane. 

Angstronomics zauważa również, że PS5 jest pierwszą z trzech dużych konsol obecnej generacji, które mają chip 6 nm, a Sony otrzymuje prawie 50% więcej chipów PS5 na wafel niż Microsoft z procesorami Xbox Series X, co zapewniać ma podobno obniżenie kosztów japońskiego giganta o ok. 12%. Mimo to Sony ostatnio wprowadziło podwyżki cen na całym świecie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowy wariant PS5 wykorzystuje układ Oberon Plus. Jakie korzyści wprowadza nowy SoC?

 0