W amerykańskim sądzie federalnym zapadł wyrok przeciwko izraelskiemu NSO Group, znanemu z produkcji oprogramowania szpiegującego Pegasus. Firma została zobowiązana do zapłaty 167 milionów dolarów odszkodowania oraz 440 tysięcy dolarów na rzecz WhatsApp i jego właściciela, firmy Meta. Decyzja ta kończy sześcioletni proces sądowy, w którym NSO Group zostało uznane winnym za nielegalne włamania do około 1 400 kont użytkowników WhatsApp na całym świecie.
Sędzia Phyllis J. Hamilton orzekła, że NSO naruszyło amerykańską ustawę o oszustwach komputerowych (Computer Fraud and Abuse Act) oraz podobne przepisy stanu Kalifornia, wykorzystując infrastrukturę WhatsApp do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania. Pegasus, reklamowany jako narzędzie do walki z przestępczością i terroryzmem, miał być w rzeczywistości używany do inwigilacji dziennikarzy, działaczy społecznych i polityków w wielu krajach.
Twórca oprogramowania szpiegującego Pegasus ukarany
Meta zapowiedziała, że jeśli uda się odzyskać zasądzone środki, przekaże je organizacjom zajmującym się ochroną praw cyfrowych. Firma planuje ponadto uzyskać sądowy zakaz dalszego atakowania WhatsApp przez NSO. Citizen Lab, organizacja badawcza z Toronto, która odegrała kluczową rolę w ujawnieniu działalności NSO, pochwaliła WhatsApp za determinację w walce o prywatność użytkowników.
W amerykańskim sądzie federalnym zapadł wyrok przeciwko izraelskiemu NSO Group, znanemu z produkcji oprogramowania szpiegującego Pegasus. Firma została zobowiązana do zapłaty 167 milionów dolarów odszkodowania oraz 440 tysięcy dolarów na rzecz WhatsApp i jego właściciela, firmy Meta.
NSO Group zapowiedziała apelację, utrzymując, że jej technologie są wykorzystywane wyłącznie przez uprawnione rządy do celów bezpieczeństwa publicznego. Jednakże dowody przedstawione w trakcie procesu wskazują na szerokie nadużycia, w tym kontynuowanie ataków na infrastrukturę WhatsApp nawet po rozpoczęciu postępowania sądowego.
Do sprawy odniósł się Kamil Sadkowski, analityk laboratorium antywirusowego ESET, który napisał: "Choć NSO Group może jeszcze odwołać się od wyroku, zasądzone niemal 170 milionów dolarów odszkodowania to mocny sygnał ostrzegawczy dla całej branży cyberinwigilacji. Taka kara może być druzgocąca dla twórców Pegasusa – narzędzia wykorzystywanego m.in. przeciwko dziennikarzom i działaczom społecznym.
Kluczową rolę w procesie odegrała Meta, ujawniając ataki na WhatsAppa, a także organizacje jak Amnesty International czy Citizen Lab, które konsekwentnie dokumentowały nadużycia. Mimo międzynarodowych prób regulacji rynku spyware, jak ostatni kodeks ogłoszony na Forum Bezpieczeństwa w Paryżu, wiele państw wciąż nie podejmuje realnych działań. W obliczu zagrożeń, szczególną ostrożność powinni zachować politycy, liderzy biznesu i przedstawiciele organizacji społecznych".

Pokaż / Dodaj komentarze do: Twórca Pegasusa z rekordową karą. Wszystko dzięki firmie Meta