Nubia Alpha to smartfon w formie opaski na rękę

Nubia Alpha to smartfon w formie opaski na rękę

Wykorzystanie elastycznych wyświetlaczy w składanych smartfonach pozwala nam na zmieszczenie w kieszeni urządzenia z ekranem w rozmiarze tabletu, ale to nie jedyne możliwości, jakie daje ta technologia. Nubia, czyli chińska marka należąca do ZTE, zaprezentowała bowiem smartfon, którego w ogóle nie musimy chować, ponieważ możemy nosić go niczym opaskę. Firma tym samym zrealizowała koncept Nubia-α, który prezentowała w trakcie zeszłorocznych targów IFA i na MWC w Barcelonie przywiozła ze sobą nietypowe połączenie smartfona ze smartwatchem. Alpha, bo tak nazywa się to urządzenie, wyposażona została w 4-calowy elastyczny wyświetlacz OLED, stworzony we współpracy z firmą Visionox. Jako że sprzęt posiada formę opaski-zegarka, jego ekran jest relatywnie wąski - jego proporcje wynoszą 36:9, a rozdzielczość 960 x 192 piksele. Oczywiście ogranicza lub utrudnia to wiele typowych smartfonowych funkcjonalności, ale z drugiej strony otwiera przed nami nowe.

Nubia, czyli chińska marka należąca do ZTE, zaprezentowała smartfon, który możemy nosić niczym opaskę.

Fakt, że mamy tu do czynienia bardziej z zaawansowanym smartwatchem niż smartfonem podkreśla specyfikacja sprzętu. Pod maską znajdziemy bowiem układ Snapdragon Wear 2100 wspomagany przez 1 GB pamięci RAM i 8 GB pamięci na dane (według producenta, wystarczy to na ok. 1000 piosenek). Całość działa na zmodyfikowanym OS, oferującym obsługę gestów za pomocą ruchów ręki bez konieczności dotykania urządzenia - AIM (Air Interaction Mechanics). Za czas pracy odpowiada zaś bateria o pojemności zaledwie 500 mAh, co jednak wystarczać ma na dwa dni pracy. Alpha to jednak także telefon, dlatego nie mogło zabraknąć wsparcia dla eSIM, które odpowiada za połączenia głosowe i obsługę łączności 4G. W podstawowej wersji zmuszeni jesteśmy jednak łączyć się za pomocą Bluetooth z naszym telefonem oraz za pomocą Wi-Fi z internetem. Poza tym, możemy skorzystać z 5 MP kamerki (f/2.2) do wideopołączeń i robienia zdjęć.

Nubia Alpha wykonana jest z nierdzewnej stali, a do sprzedaży trafi także złota wersja pokryta 18K złotem. Oba warianty są wodoodporne, więc nie musimy obawiać się zalania, nawet podczas mocnego deszczu. Poza tym, sprzęt oferuje typowe funkcje dla opasek sportowych, takie jak pulsomierz czy monitorowanie snu użytkownika. Wersja Bluetooth Nubia Alpha trafi do sprzedaży już w kwietniu tego roku i jej cena wynosić będzie 450 EUR - ta dostępna będzie tylko w czarnej wersji kolorystycznej. Model eSIM kosztować będzie 550 EUR, a jeśli zdecydujemy się na złoty wariant, to będziemy musieli zapłacić 650 EUR. Ten trafi w pierwszej kolejności do Chin (kwiecień), a następnie do Europy (trzeci kwartał). Przy okazji producent zaprezentował także swoje nowe bezprzewodowe słuchawki Nubia Pods. Te wyceniono na 100 EUR i zadebiutują na rynku w kwietniu. Nubia Alpha wydaje się być ciekawym urządzeniem, które może i nie jest w stanie całkowicie zastąpić nam smartfona, ale pozwala na zostawienie go w domu przy wielu okazjach, szczególnie w wersji eSIM. Cena jednak wydaje się na tyle wysoka, że zapewne będzie to tylko niszowa ciekawostka dla miłośników gadżetów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nubia Alpha to smartfon w formie opaski na rękę

 0