NVIDIA chwali się możliwościami GPU B100 na bazie next-genowej architektury Blackwell

NVIDIA chwali się możliwościami GPU B100 na bazie next-genowej architektury Blackwell

NVIDIA postanowiła zdradzić co nieco na temat wydajności swoich kart graficznych nowej generacji Blackwell B100, które zadebiutują w 2024 roku i zdaniem producenta będą ponad dwukrotnie wydajniejsze niż Hopper H200.

Blackwell ma być ponad 2x wydajniejszy niż Hopper

NVIDIA postanowiła pochwalić się wydajnością swoich GPU nowej generacji o nazwie kodowej Blackwell, które w momencie ich debiutu w 2024 r. mają oferować ponad dwukrotnie większą wydajność AI niż układy graficzne Hopper. GPU B100 będzie bezpośrednim następcą Hopper H200 i Zieloni ujawnili jego wynik w benchmarku wydajności wnioskowania GPT-3 175B, pokazując ogromny potencjał w zastosowaniach AI. Spodziewać mamy się ponad dwukrotnej wydajności B100 względem poprzednika.

NVIDIA postanowiła zdradzić co nieco na temat wydajności swoich kart graficznych nowej generacji Blackwell B100, które zadebiutują w 2024 roku.

NVIDIA Blackwell

Przez ostatnie dwa lata NVIDIA polegała na swoich układach graficznych Hopper i Ampere, aby zaspokoić potrzeby klientów zajmujących się sztuczną inteligencją i HPC na całym świecie, współpracując z różnymi partnerami, ale wszystko to się zmieni w 2024 r. wraz z pojawieniem się architektury Blackwell. NVIDIA odnotowała duży wzrost udziałów w sektorze centrum danych i ogólnych przychodów firmy dzięki niezwykłej popularności sztucznej inteligencji i wygląda na to, że nie zamierza zwalniać, ponieważ planuje wypuścić dwie zupełnie nowe rodziny procesorów graficznych do 2025 roku dla tego segmentu.

Pierwszą będzie Blackwell, nazwany na cześć Davida Harolda Blackwella (1919-2010). GPU będzie następcą serii GH200 Hopper i będzie korzystać z chipa B100. Firma planuje oferować różne produkty, w tym GB200NVL (NVLINK), standardowy GB200 i B40 do wizualnego przyspieszania obliczeń. Oczekuje się, że oferta nowej generacji zostanie zaprezentowana podczas kolejnego GTC (2024), a premiera nastąpi nieco później w 2024 roku.

NVIDIA Blackwell

Z plotek wynika, że NVIDIA zamierza wykorzystać 3 nm litografię TSMC do produkcji GPU Blackwell, a pierwsi klienci otrzymają chipy do końca 2024 r. (4 kwartał), chociaż najnowsze doniesienia podkreślają, że producent przyspiesza produkcję do drugiego kwartału 2024 r. Co ciekawe, w drugim kwartale zadebiutować mają niedawno ogłoszone GPU Hopper H200. Mówi się też, że to Samsung jest głównym dostawcą pamięci dla GPU Blackwell. Oczekuje się również, że układ graficzny będzie pierwszym akceleratorem HPC/AI od NVIDII wykorzystującym konstrukcję chipletu i będzie konkurował z akceleratorem AMD Instinct MI300, który również może mocno namieszać w przestrzeni sztucznej inteligencji, przynajmniej jeśli wierzyć zapowiedziom Czerwonych. 

Następca Blackwella w 2025 roku?

Drugi ujawniony układ to GX200 i ten jest następcą Blackwella, a jego premiera zaplanowana jest na rok 2025. Obecnie NVIDIA utrzymuje dwuletni okres między swoimi produktami AI i HPC, więc jest prawdopodobne, że GX200 zostanie ogłoszony w 2025 r., a faktyczne dostawy jednostek rozpoczną się w 2026 r.

Ta oferta będzie oparta na układzie graficznym X100 i obejmie serię produktów GX200 oraz oddzielną linię X40 dla klientów korporacyjnych. NVIDIA znana jest z nazywania swoich procesorów graficznych imionami znanych naukowców i już używa kryptonimu Xavier dla swojej serii Jetson, więc możemy spodziewać się podobnej nazwy dla serii X100. Poza tym niewiele wiemy o procesorach graficznych X100.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA chwali się możliwościami GPU B100 na bazie next-genowej architektury Blackwell

 0