NVIDIA DGX A100 - pierwszy komputer z Ampere na pokładzie

NVIDIA DGX A100 - pierwszy komputer z Ampere na pokładzie

GTC 2020 zbliża się dużymi krokami (internetowa konferencja zaplanowana jest na 14 maja) i właśnie dowiedzieliśmy się, co może być główną gwiazdą wystąpienia NVIDII. Zieloni zarejestrowali bowiem w Justia nazwę dla swojego nowego systemu DGX wyposażonego w next-genowe GPU, bazujące na architekturze Ampere. DGX to sprzęt klasy HPC, nic więc dziwnego, że producent chce się nim pochwalić na takim wydarzeniu jak GPU Technology Conference, gdzie prezentowane są rozwiązania dla profesjonalistów. Firma promuje GTX 2020 hasłem „Get Amped”, które zdaje się nawiązywać do jej nowej architektury Ampere, a teraz z kolei dowiadujemy się, że pierwszy produktem, który zaprezentuje jej możliwości, będzie DGX A100. Przypominamy, że DGX to sprzęt o możliwościach superkomputera w formacie stacji roboczej, który zaprojektowany jest pod kątem głębokiego uczenia i zastosowań HPC. NVIDIA wypuściła już tego typu urządzenia z GPU Pascal i Volta, a teraz szykuje się do odświeżenia w oparciu o układ Ampere.

Zieloni zarejestrowali nazwę swojego nowego systemu DGX wyposażonego w next-genowe GPU, bazujące na architekturze Ampere.

NVIDIA DGX A100 - pierwszy komputer z Ampere na pokładzie

Nazwa DGX A100 ujawnia w tym przypadku najważniejszą kwestię, a co ciekawe NVIDIA nie korzystała z takiego schematu w poprzednich komputerach DGX. W przypadku Pascali mieliśmy do czynienia z DGX-1, a edycja zawierająca GPU Volta nazywała się DGX-2. Tym razem jednak nie będzie to DGX-3, ale DGX A100, które praktycznie potwierdza nazwę samego procesora graficznego. A100 donosi się bowiem do procesora Tesla A100, który bazuje na GPU GA100. Oczywiście NVIDIA nie potwierdziła jeszcze tych informacji oficjalnie, ale nie poznaliśmy też żadnych szczegółów na temat nowego DGX, ale spodziewać powinniśmy się przynajmniej ośmiu procesorów Tesla A100 w ramach systemu. Liczba tranzystorów na GPU także powinna znacząco się zwiększyć, a to za sprawą przesiadki na niższy proces technologiczny (spodziewać można się 8 nm lub 7 nm).    

GA100 będzie największym GPU w ramach rodziny Ampere i spodziewać można się, że NVIDIA wyposaży go w swoją flagową konfigurację 128 jednostek SM. Jak na razie jednak szczegóły nowej architektury pozostają nieznane i choć Zieloni na GTX 2020 koncentrować będą się na profesjonalnych rozwiązaniach, to jednak GA100 stanowić będzie przedsmak tego, czego będziemy mogli oczekiwać po gamingowych rozwiązaniach i kartach GeForce. Ciekawe też, jak wyglądać będzie pozostała część specyfikacji nowego DGX, a przede wszystkim, czy NVIDIA zdecyduje się na procesory serwerowe Intel Xeon czy może cieszące się coraz większą popularnością AMD EPYC, które zaczęły trafiać do systemów HPC. Wszystkiego dowiemy się już za niecałe dwa tygodnie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA DGX A100 - pierwszy komputer z Ampere na pokładzie

 0