Nvidia GeForce GTX 1060 zadebiutuje 7 lipca? [Aktualizacja #1]

Nvidia GeForce GTX 1060 zadebiutuje 7 lipca? [Aktualizacja #1]

Plotki głoszą, że Nvidia właśnie zadecydowała o przesunięciu premiery GTX-a 1060 z III kwartału bieżącego roku na 7 lipca. Karta ponoć w pierwszej kolejności trafi do prasy, by z tygodniowym poślizgiem zawitać do sklepów, co pokrywa się z datą debiutu autorskich wariantów konkurencyjnego Radeona RX 480. Sądząc po dotychczasowych pogłoskach, podobnie jak jej bezpośredni rywal, tysiąc-sześćdziesiątka pojawi się w dwóch wariantach różniących się pojemnością zainstalowanych modułów VRAM. I tak będziemy mogli nabyć wersję zarówno z 6 GB pamięci GDDR5, jak i z 3 GB GDDR5.

GTX 1060 w momencie debiutu będzie najtańszym układem Zielonych wykonanym w procesie 16 nm FinFET.

Obecnie przypuszcza się, że GTX 1060 to implementacja rdzenia Pascal GP106, będącego strukturą zauważalnie uboższą niż topowy GP104 znany z kart GTX 1080 oraz GTX 1070. Ekonomiczny Pascal oferuje najpewniej 10 modułów SM, a to przekłada się na: 1280 procesorów strumieniowych, 80 jednostek teksturujących i 48 jednostek ROP. Niniejsze dane są nader prawdopodobne, gdyż Nvidia podobnie uczyniła z Maxwellem, czyniąc model GTX 960 de facto połową flagowego wówczas GTX-a 980. Tyle tylko, że wspomniany Maxwell posiadał też dwukrotnie zwężoną magistralę pamięci (128 bitów), a w przypadku przystępnego cenowo Pascala spekuluje się o szerokości równej 192 bity.

Wygląda na to, że Zieloni korzystając z chwilowo zawyżonych cen RX-a 480, chcą szybko uruchomić swój produkt, który nieoczekiwanie mogą zaoferować w zbliżonym przedziale cenowym. Jeśli GeForce GTX 1060 rzeczywiście kosztować będzie około 1400 złotych, to szykuje się nam bardzo pasjonujący pojedynek. W końcu nie jest tajemnicą, że po premierze dwóch flagowców, wszyscy gorączkowo oczekujemy na bardziej przystępny sprzęt. 

 

[Aktualizacja #1]

Do Internetu właśnie wyciekły slajdy z prezentacji Nvidii, które potwierdzają lipcową premierę, ujawniając przy okazji kilka dodatkowych szczegółów na temat mniejszego Pascala. Z materiałów dowiadujemy się m.in. że ekonomiczny akcelerator jest wydajniejszy od nowo wydanego RX-a 480, co pozwala mu na dorównanie GTX-owi 980, a przy tym cechuje się niższym zużyciem energii. Relacje widać na poniższych wykresach. Pamiętajcie tylko, że słupki wyskalowane są od wartości 0,8.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nvidia GeForce GTX 1060 zadebiutuje 7 lipca? [Aktualizacja #1]

 0