NVIDIA GeForce GTX 1180 w ofercie wietnamskiego sklepu, obok specyfikacja

NVIDIA GeForce GTX 1180 w ofercie wietnamskiego sklepu, obok specyfikacja

Czyżby wyczekiwany NVIDIA GeForce GTX 1180 rzeczywiście wyłaniał się już zza linii horyzontu? Jeden z wietnamskich sklepów, niespodziewanie, dodał rzeczony model do oferty, punktując na dodatek kilka jego cech kluczowych.

Ostatnimi czasy natężenie plotek dotyczących nowej generacji kart NVIDII wyraźnie powiększa się. Nakazuje to sądzić, że coś naprawdę jest na rzeczy, choć do tej pory brakowało konkretów. I oto jeden z wietnamskich sklepów internetowych dodaje do oferty akcelerator GeForce GTX 1180, na dodatek w autorskiej wersji ROG STRIX, a wraz z rzeczoną pozycją w katalogu pojawia się fotografia i skrócona specyfikacja techniczna. Co intrygujące, wypunktowane parametry zdają się pokrywać ze wszystkim tym, co słyszeliśmy (albo czego domyślaliśmy się) do tej pory. GeForce GTX 1180 bazuje rzekomo na rdzeniu GT104, gdzie literka "T" oznacza najprawdopodobniej architekturę Turing. Idąc dalej, akcelerator ma być wykonany w procesie litograficznym klasy 12 nm FFN, a także oferować 3584 rdzenie CUDA i 16 GB pamięci GDDR6, z 256-bitową magistralą danych. Wreszcie, na wspomnianym zdjęciu nietrudno dostrzec dwa złącza SLI, dla mostka wysokiej przepustowości, podobnie jak w aktualnym modelu GeForce GTX 1080 z rodziny Pascal.

Zdaniem pracowników wietnamskiego sklepu internetowego, GeForce GTX 1180 ma 12-nanometrowy rdzeń graficzny Turing GT104, a przez to 3584 rdzenie CUDA oraz 16 GB pamięci GDDR6 na 256-bitowej magistrali. Niestety, okazuje się jednocześnie produktem niezwykle wręcz drogim, bo blisko 39 tys. VND (dongów wietnamskich ;)) stanowi ekwiwalent ponad 1,5 tys. USD.

NVIDIA GeForce GTX 1180 w ofercie wietnamskiego sklepu, obok specyfikacja

Mając na uwadze, że hipotetyczny Turing to swego rodzaju wariacja na temat architektury Volta, tyle tylko, że pozbawiona jednostek do obliczeń podwójnej precyzji i rdzeni Tensor, 3584 to bardzo prawdopodobna liczba procesorów strumieniowych. Wynika to z faktu, że od dłuższego czasu karty NVIDII tej klasy mają po cztery klastry GPC (Graphics Processing Cluster). W architekturze Volta w skład każdego takiego klastra wchodzi siedem multiprocesorów strumieniujących (SM - Streaming Multiprocessor), a każdy z nich zapewnia 128 procesorów CUDA. Prosty rachunek mnożenia zwraca wynik wynoszący właśnie 3584. I na dokładnie tej samej zasadzie działa to chociażby w modelu GeForce GTX 1080, który ma cztery GPC po pięć bloków SM, a więc 2560 procesorów CUDA. Czy jednak Wietnamczycy, wiedząc doskonale o takiej zależności, po prostu nie wyssali wszystkich danych z palca? Tego oczywiście nie wiemy. Natomiast kolejny raz nowa generacja kart NVIDII przewija się w Internecie, co, jakby nie patrzeć, jest dość znamienne. Niecierpliwie czekamy na więcej.

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA GeForce GTX 1180 w ofercie wietnamskiego sklepu, obok specyfikacja

 0