NVIDIA GeForce MX550 z wydajnością na poziomie iGPU od AMD

NVIDIA GeForce MX550 z wydajnością na poziomie iGPU od AMD

NVIDIA wydaje się w tej chwili koncentrować na high-endowym segmencie kart graficznych, a to za sprawą nadchodzącego modelu Geforce RTX 3090 Ti, ale nie oznacza to, że porzuciła budżetowy segment.

Wręcz przeciwnie, firma niedawno wprowadziła do swojej oferty mobilną kartę graficzną GeForce RTX 2050, a wkrótce potem grafikę GeForce RTX 3050 na komputer stacjonarny - obie wyposażone w GPU obsługujące RTX/DLSS. Z kolei najniższy poziom kart graficznych NVIDII, czyli seria GeForce MX, również otrzymała małą aktualizację w grudniu zeszłego roku.

NVIDIA GeForce MX550 to samodzielna karta graficzna oparta na architekturze Turing przeznaczona do cienkich laptopów multimedialnych.

NVIDIA GeForce MX550 z wydajnością na poziomie iGPU od AMD

NVIDIA GeForce MX550 to samodzielna karta graficzna oparta na architekturze Turing przeznaczona do cienkich laptopów multimedialnych. To rzeczywiście bardzo interesujący segment, ponieważ oferuje niemal identyczną wydajność jak niektóre rozwiązania graficzne zintegrowane z procesorem, co rodzi pytanie, po co nam w ogóle takie GPU, które jedynie podnosi koszt notebooka. Potwierdzają to zresztą najnowsze przecieki.

Na stronie PassMark pojawił się pierwszy wynik test GeForce'a MX550. Ta karta zdobyła 5014 punktów w benchmarku G3D Mark, czyli prawie tyle samo, co zintegrowana karta graficzna AMD Vega 8 w APU Ryzen 9 5900HS:

NVIDIA GeForce MX550 z wydajnością na poziomie iGPU od AMD

Procesor graficzny Ryzen 9 5900HS notuje 4968 punktów, co oznacza, że ​​GeForce MX550 jest tylko o 0,9% szybszy - mówimy więc o różnicy na poziomie marginesu błędu pomiarowego. Benchmarki GPU PassMark nie są może najpopularniejszymi testami, dlatego w ich bazie dostępna jest mocno ograniczona liczba próbek. W tym przypadku porównujemy pojedynczy wynik MX550 do 9 próbek z iGPU Ryzena 9 5900HS.

MX550 bazuje na GPU TU117, czyli dosłownie najwolniejszym GPU z architektury Turing. Brakuje w nim raytracingu i obsługi DLSS, ale nie powinno to stanowić problemu, biorąc pod uwagę, że nie są to procesory graficzne wykorzystywane w kartach dla graczy. NVIDIA nie potwierdziła jeszcze TDP MX550. Więcej szczegółów zostanie prawdopodobnie udostępnionych podczas premiery – ta karta graficzna ma oficjalnie zadebiutować na rynku „tej wiosny”. Nie wygląda jednak na to, że będzie zbyt popularna wśród producentów laptopów. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA GeForce MX550 z wydajnością na poziomie iGPU od AMD

 0