NVIDIA GeForce RTX 2070 - wyciekła specyfikacja kolejnej karty Turing

NVIDIA GeForce RTX 2070 - wyciekła specyfikacja kolejnej karty Turing

Karty graficzne GeForce RTX zostaną ujawnione przez NVIDIĘ już jutro (20 sierpnia), podczas specjalnej konferencji w ramach targów Gamescom. Wiemy też, że Zieloni szykują się do ujawnienia modeli GeForce RTX 2080 oraz RTX 2080 Ti, a ostatnie dni przyniosły całe zatrzęsienie przecieków na temat tych grafik. Relatywnie cicho było dotychczas na temat GeForce’a RTX 2070, ale właśnie poznaliśmy i jego prawdopodobną specyfikację techniczną. Oczywiście nie możemy mieć pewności co do wiarygodności tych doniesień, ale większość plotek z ostatniego tygodnia potwierdza się w przeciekach od partnerów NVIDII, więc można żywić nadzieję, że tym razem będzie podobnie. Warto jednak zaznaczyć, że w tym przypadku na weryfikację danych najprawdopodobniej przyjdzie nam poczekać do września, ponieważ premiery tego modelu spodziewać mamy się dopiero w przyszłym miesiącu.

GeForce RTX 2070 najprawdopodobniej otrzyma 2304 jednostki cieniujące i 8 GB pamięci GDDR6.

Przejdźmy do konkretów, czyli samej specyfikacji. W odróżnieniu do GeForce’a RTX 2080, który posiadać będzie 23 bloki SM, zapewniające łącznie 2944 rdzenie CUDA (a nie 3072 jak sugerowano wcześniej), GeForce RTX 2070 wyposażony ma być w 18 bloków SM, dających 2304 jednostki cieniujące. Co ciekawe, wbrew wcześniejszym plotkom, znajdziemy tu nie 7 GB pamięci GDDR6, a 8 GB VRAM (tyle samo co RTX 2080). Bazując na tych danych, spodziewać można się, że Zieloni zastosują 256-bitową magistralę pamięci, co da przepustowość rzędu 448 GB/s (zakładając, że zastosowane zostaną tu 14 Gb/s kości, które trafiły do produktów z serii Quadro RTX). Niestety na tę chwilę nie wiemy jeszcze nic na temat taktowania GPU, zarówno bazowego, jak i w trybie Turbo, ale jeśli to będzie zbliżonego do tego, co oferuje seria Quadro RTX (ok. 1,7 GHz), to spodziewać można się mocy obliczeniowej rzędu 8 TFLOPsów, czyli wartości zbliżonej do tej, jaką uzyskuje GeForce GTX 1080.

Jak już wspomniałem, GeForce RTX 2070 zadebiutować ma dopiero we wrześniu, a jego sugerowana cena powinna kształtować się w okolicach 400 USD (choć pojawiają się też głosy o 500 USD). AdoredTV, które jako pierwsze informowało o zmianie nazewnictwa GTX na RTX, podało też, że model ten będzie o ok. 40% wydajniejszy od poprzednika i o 8% lepszy od GeForce’a GTX 1080. Jeśli zaś potwierdzą się doniesienia o możliwościach OC architektury Turing, która z łatwością przekraczać ma 2 GHz dla GPU, to niewykluczone, że GeForce RTX 2070 okaże się nawet zagrożeniem dla modelu GTX 1080 Ti, co w połączeniu z bardziej przystępną ceną sprawić może, że seria GTX xx70 ponownie będzie najpopularniejszym wyborem wśród graczy.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA GeForce RTX 2070 - wyciekła specyfikacja kolejnej karty Turing

 0