NVIDIA GeForce RTX 3080 na pierwszych zdjęciach

NVIDIA GeForce RTX 3080 na pierwszych zdjęciach

Na Chiphell pojawiły się interesujące zdjęcia, które rzekomo prezentują przedstawiciela nadchodzących kart graficznych GeForce RTX 3080. Sfotografowane na wycieku modele są wyraźnie prototypami lub próbkami inżynieryjnymi, które prawdopodobnie będą jednym z wielu sugerowanych możliwości, zanim firma podejmie ostateczny wybór projektu. Z drugiej strony pojawiają się głosy, że jest to już gotowa edycja Founders. Konstrukcja karty obejmuje dwa wentylatory z dużym radiatorem, który jest ukryty pod osłoną. Niebieski kolor u góry, nie jest kolorem samej karty (a szkoda), jest to tylko folia przyklejona srebrnej metalicznej osłony. Konstrukcja jest dość wyjątkowa, oba wentylatory są umieszczone po przeciwnych stronach karty, popychając powietrze w różnych kierunkach. Jeden wentylator ma otwarty wlot u dołu, podczas gdy drugi ma otwarty wlot u góry.

Skoro do sieci wyciekły zdjęcia karty GeForce RTX 3080, to premiera może być bliżej niż sądzimy.

Konstrukcja RTX 3080 ma PCB o nieregularnym kształcie, co widać patrząc na tył karty. Radiator z widocznymi krzywiznami, to bardzo interesujący projekt, który normalnie zakłócałby przepływ powietrza, ale NVIDIA wydaje się wypróbować konfigurację, która polegała na różnicach ciśnień w celu utrzymania przepływu powietrza i może zdziałać cuda z taką filozofią projektowania. Konstrukcja w kształcie litery V pozwoliła NVIDIA umieścić wentylator przepychający powietrze przez płytkę drukowaną, bez zwiększania rozmiaru karty. Jest to podobne podejście jak w przypadku modelu GeForce GTX 295, gdzie również wycięto płytkę drukowaną w pobliżu wentylatora. 

Nie widać żadnych złączy zasilania w typowych miejscach, co może oznaczać, że złącza zostały przesunięte na bok, jak w modelach Quadro. Wydaje się również, że w pobliżu śledzia z portami jest nowa wersja złącza NVLink. NVIDIA GeForce RTX 3080 jest wyposażona w procesor graficzny Ampere. Producent nie potwierdził daty premiery nowych kart, ale patrząc, że projekt został już ujawniony, zapewne jesteśmy bliżej premiery, niż się spodziewaliśmy. Pamiętajcie jednak, że nie ma żadnego potwierdzenia, iż faktycznie zdjęcia te przedstawiają RTX 3080 - zawsze możemy mieć do czynienia z dobrze przygotowanym oszustwem.

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA GeForce RTX 3080 na pierwszych zdjęciach

 0