NVIDIA GeForce RTX 3080: Podkręcone pamięci GDDR6X przekraczają 20 Gb/s

NVIDIA GeForce RTX 3080: Podkręcone pamięci GDDR6X przekraczają 20 Gb/s

Serwis Videocardz opublikował wyniki podkręcania kart NVIDIA GeForce RTX 3080, pokazując jak wysoko można podnieść taktowanie pamięci GDDR6X i jak zmienia się wtedy wydajność. Nowe informacje ujawniają również limity mocy ustawione dla konstrukcji niestandardowych i Founders Edition. Według źródła, NVIDIA i niezależni partnerzy wypuszczą niestandardowe modele 17 września, ale wygląda na to, że standardowe karty Founders Edition będą oferować nieco lepszy potencjał do podkręcania niż pierwsza fala niereferentów. Początkowo karty niereferencyjne GeForce RTX 3080 będą oferować tylko kilka projektów z wyższej półki. Aby w pełni poznać możliwości podkręcania, będziemy musieli trochę poczekać, zanim na rynek trafią modele o największych możliwościach, takie jak: KINGPIN firmy EVGA, Lightning firmy MSI, ROG STRIX od ASUS, AMP! Extreme (Trinity) od ZOTAC i inne projekty. Karty te oferują nie tylko najlepsze chłodzenie i najlepsze konstrukcje radiatorów, ale także monstrualne PCB ze świetnymi sekcjami zasilania, które pozwolą na wyższe limity mocy, oferując większy potencjał przetaktowywania.

Po podkręceniu pamięci GDDR6X w NVIDIA GeForce RTX 3080 z łatwością można osiągnąć wydajność na poziomie ponad  20 Gb/s.

Referencyjna konstrukcja wydaje się mieć maksymalny limit mocy na poziomie 350W, podczas gdy Founders Edition będzie miała limit mocy nieco wyższy, bo aż 370W. Istnieją również karty referencyjne o maksymalnym limicie mocy 320W. Im wyższy limit, tym wyższe możliwe taktowanie karty, ale kosztem większego poboru prądu Testowany GeForce RTX 3080 miał limit mocy 320 W oraz niestandardowy wariant o wyższym TDP. Pamięć została podkręcona do 20,7 Gb/s, co jest sporym skokiem w porównaniu do 19 Gb/s w standardzie. Oznacza przetaktowanie o 850 MHz.

W tym przypadku procesor graficzny został przetaktowany zaledwie o 70 MHz. Ponieważ ten test został wykonany wyłącznie po to, aby pokazać, jak dobrze podkręca się pamięć, GPU zostało niemalże na fabrycznych zegarach. Końcowe zegary karty to bazowe 1510 MHz, 1780 MHz boost i 1294 MHz pamięci. W kilku testach 3DMark GPU odnotowano wzrost o 2-3% przy podkręcaniu pamięci, co nie jest rewelacyjnym, wynikiem, ale pokazuje ile można wycisnąć z pamięci w RTX 3080. Warto odnotować, że w żadnym ze scenariuszy temperatura GPU nie przekraczała 70°C. Całkowity pobór mocy RTX 3080 po podkręceniu wynosił 317 W z kilkoma skokami. 

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA GeForce RTX 3080: Podkręcone pamięci GDDR6X przekraczają 20 Gb/s

 0