NVIDIA GeForce RTX 4090 przetestowany po undervoltingu. Wyniki są zaskakująco dobre

NVIDIA GeForce RTX 4090 przetestowany po undervoltingu. Wyniki są zaskakująco dobre

QuasarZone (za VideoCardz) przygotował interesujące porównanie flagowego GeForce'a RTX 4090 z fabrycznym limitem mocy i undervoltingu. Wyniki są naprawdę ciekawe.  

Warto na wstępie zaznaczyć, że wydajność energetyczna GeForce'a RTX 4090 jest już całkiem dobra, co pokazały premierowe recenzje. Mimo relatywnie wysokiego TDP na poziomie 450 W, karta w grach rzadko zbliża się do tej granicy. Aby było jeszcze ciekawiej, okazuje się, że kartę można jeszcze bardziej zoptymalizować w tym aspekcie, aby pokazać jeszcze lepszą efektywność energetyczną.

QuasarZone przetestował GeForce'a RTX 4090 w pięciu grach po undervoltingu.

NVIDIA GeForce RTX 4090 przetestowany po undervoltingu. Wyniki są zaskakujące dobreNVIDIA GeForce RTX 4090 przetestowany po undervoltingu. Wyniki są zaskakujące dobre

Źródło: QuasarZone

Metoda ograniczania mocy GeForce'a RTX 4090 została już pokazana w tych recenzjach, ale undervolting jest nieco bardziej skomplikowany, dlatego ten temat jest rzadziej poruszany przez recenzentów. W tym przypadku mamy dobre porównanie obu metod z użyciem tej samej karty i tej samej, choć krótkiej listy gier.

QuasarZone przetestował GeForce'a RTX 4090 w pięciu grach (Cyberpunk 2077, Marvel Spider-Man Remastered, Forza Horizon 5, Lost Ark, PUBG Battlegrounds). Wszystkie zostały uruchomione w 4K i przy maksymalnych ustawieniach jakości, upewniając się, że to GPU będzie wąskim gardłem, a nie inne komponenty, jak choćby CPU. Wyniki są następujące:

NVIDIA GeForce RTX 4090 przetestowany po undervoltingu. Wyniki są zaskakujące dobre

Źródło: QuasarZone

Mówiąc krótko, wydajność energetyczna znacznie się poprawiła, niezależnie od zastosowanej metody. Undervolting wydaje się jednak wykazywać lepsze wyniki, co oznacza wyższe zegary i mniejsze zużycie energii, ale jednocześnie ta metoda jest bardziej skomplikowana (bazuje na krzywej napięcia NVIDII).

To oczywiste, ale opcja ograniczenia mocy jest znacznie prostsza w użyciu (wymaga tylko jednej regulacji suwakiem w narzędziach takich jak MSI Afterburner). Jednak niezależnie od zastosowanej metody, spadek wydajności jest minimalny. Nawet przy najbardziej restrykcyjnych ustawieniach wydajność spadła tylko o 8%, jednocześnie zmniejszając zużycie energii o ponad 110 W. W tym przypadku GeForce RTX 4090 działał z prawie połową fabrycznego TDP.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA GeForce RTX 4090 przetestowany po undervoltingu. Wyniki są zaskakująco dobre

 0