Procesor graficzny z GeForce’a RTX 4090 jest wykorzystywany również do produkcji modelu RTX 4070 Ti Super. Aby było to możliwe NVIDIA musi bardzo mocno przyciąć specyfikację tego GPU.
Przy produkcji chipów również powstają wadliwe egzemplarze. Masowa skala ich wytwarzania oznacza, że ilość sztuk, które nie spełniają wymagań może zrobić się całkiem spora. Aby zmaksymalizować zyski NVIDIA wykorzystuje wadliwe procesory graficzne, które po odpowiednim okrojeniu nadają się do tworzenia innych modeli kart graficznych. Właśnie tak jest w przypadku flagowego chipu obecnej generacji jakim jest AD102. To właśnie na tym procesorze bazuje karta GeForce RTX 4090.
Wadliwe egzemplarze AD102 są też najwyraźniej przerabiane na RTX 4070 Ti Super.
Wadliwe egzemplarze AD102 są też najwyraźniej przerabiane na RTX 4070 Ti Super. Jednym z takich modeli jest Zotac Solid OC. Jak pokazał serwis CoolPC sercem tej karty został chip oznaczony jako AD102-175-KEF-A1. Należy w tym miejscu dodać, że z reguły do produkcji modelu RTX 4070 Ti Super używany jest procesor AD103. Jest on obecny na przykład w konstrukcji Zotac AMP Holo.
Rozmiar GPU nie pozostawia wątpliwości
Na udostępnionej grafice widzimy, że procesor graficzny z modelu Zotac Solid OC jest znacznie większy niż ten z AMP Holo. Swoim rozmiarem odpowiada rdzeniowi znajdującemu się w karcie Zotac RTX 4090 Trinity OC.
Aby z AD102 powstał RTX 4070 Ti Super NVIDIA musi dokonać dużych cięć w specyfikacji. Oryginalnie AD102 posiada aż 18432 jednostki cieniujące, podczas gdy specyfikacja RTX 4070 Ti Super przewiduje tylko 8448. NVIDIA musi więc zredukować ich liczbę o ponad połowę.
Warto też zwrócić uwagę, że większa powierzchnia samego rdzenia GPU może wpływać na temperatury karty. W końcu ciepło jest oddawane do radiatora z większego kawałku krzemu, którego znaczna część jest na dodatek wyłączona.
Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA niczego nie marnuje. Wadliwe RTX 4090 też można sprzedać