NVIDIA i MediaTek mogą połączyć siły. Cel? Handheldy

NVIDIA i MediaTek mogą połączyć siły. Cel? Handheldy

Niedługo do AMD oraz Intela dołączyć może również MediaTek. Firma podobno pracuje nad własnym SoC dla przenośnych konsol. Chip MediaTeka ma integrować w sobie układ GPU od NVIDII.

Jeśli te doniesienia okażą się prawdą to na rynku SoC dla handheldów pojawi się kolejny gracz. Mowa o MediaTeku, który podobno rozwija swój własny układ. Jednocześnie do tej kategorii produktów wkroczyłaby po części NVIDIA. Zieloni mają bowiem dostarczyć MediaTekowi układ graficzny, który będzie zintegrowany z chipem dla przenośnych konsol.

Według plotki prezes NVIDII, Jensen Huang, widzi dobry potencjał w tym rynku.

Według plotki prezes NVIDII, Jensen Huang, widzi dobry potencjał w tym rynku. I w zasadzie trudno się temu dziwić. Premiera Steam Decka mocno zmieniła postrzeganie mobilnego gamingu. Swoje urządzenia z tej kategorii przygotowali także inni znani producenci sprzętu. Mamy przecież ROG Ally czy Lenovo Go. Wszystkie te trzy handheldy łączy jedno - bazują na układach APU od AMD. Jedynie stosunkowo niedawno wprowadzony MSI Claw A1M oferuje chipy Intela z linii Core Ultra. Pojawienie się trzeciej opcji, MediaTeka, wprowadziłoby zatem pewną różnorodność.

Pierwsi klienci już czekają na tę nowość?

Według pogłoski projektowany SoC dla handheldów ma być inny od w połowie customowych chipów stworzonych przez NVIDIĘ. Powstającą nowością mieli już nawet zainteresować się niektórzy klienci z Chin. 

Przypomnijmy, że nie jest to pierwszy chip dla handheldów, przy którym pracować będzie NVIDIA. Firma stworzyła już przecież niestandardowy układ Tegra dla pierwszego Switcha. Ponadto druga generacja konsoli Nintendo Switch również ma być wyposażona w chip NVIDII. Ma być to specjalny model T239. 

W przypadku konsol niezaprzeczalnie dominuje AMD. Ich APU odnajdziemy zarówno w Xbox, jak i PlayStation. Firma ma nawet specjalną serię Ryzen Z1 dedykowaną właśnie handheldom. MediaTek wraz z NVIDIĄ będą musieli zatem mocno się postarać, aby móc rywalizować na tym rynku. Jak zawsze sukces zależeć będzie od oferowanej wydajności i ceny.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA i MediaTek mogą połączyć siły. Cel? Handheldy

 0