NVIDIA informuje o problemie z CPU Intela i odsyła na stronę producenta

NVIDIA informuje o problemie z CPU Intela i odsyła na stronę producenta

W informacji do wydania sterowników graficznych NVIDII pojawiła się notka o możliwych problemach z najnowszymi generacjami procesorów Intela. Producent GPU informuje o kłopotach ze stabilnością.

NVIDIA wie o kłopotach ze stabilnością CPU Intela

Procesory najnowszych generacji Intela dla komputerów stacjonarnych mają problem, o którym pisze nawet NVIDIA. W poście informującym o wydaniu sterowników GeForce GRD 552.12 znalazła się uwaga dotycząca 13. oraz 14. generacji desktopowych CPU Intela. Dokładniej mówiąc chodzi o modele z odblokowanym mnożnikiem, czyli te, które w swojej nazwie mają końcówkę w postaci litery "K".

Według NVIDII problem z CPU Intela może objawiać się również poprzez wyskakiwaniu błędu "out of video memory error" (Błąd braku pamięci wideo) lub wyłączanie się gry podczas kompilacji shaderów. 

Informacja od NVIDIA

Źródło: NVIDIA

 

NVIDIA przekazała użytkownikom takich procesorów, że jeżeli doświadczając oni problemów ze stabilnością systemu to powinni odwiedzić stronę społeczności Intela poświęconą procesorom. Odnajdziemy na niej wpisy użytkowników, którzy zgłaszają wyłączanie się gier na zestawach z CPU Intela 13. lub 14. generacji i kartą graficzną NVIDIA GeForce. Jeden z nich, posiadający komputer z Intel Core i7-13700K i RTX 4090, napisał "ostatnia awaria sterownika Nvidia w Diablo IV... nigdy wcześniej się to nie zdarzyło".

Ograniczenie taktowania rozwiązaniem problemu?

Kolejna osoba, która dołączyła się do tematu opisała, że w jej przypadku występuje losowe wyłączanie się gier Helldivers2, Dota2, CS2, The Finals, Fortnite (DX12) oraz Call Of Duty Warzone. Co ciekawe, u jednego z posiadaczy Intel Core i9-14900K pomóc miało ograniczenie taktowania CPU do 5,5 GHz. Bez tego limitu komputer miał nie przechodzić testu 3DMark Times Spy Extreme. Blokowanie zegara na konkretnym poziomie nie może być jednak długoterminowym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że mówimy przecież o high-endowym sprzęcie za niemałe pieniądze.

Do sprawy na forum odniósł się pracownik Intela. Poinformował on, że firma zdaje sobie sprawę z doniesień na temat problemu z działaniem odblokowanych CPU 13. i 14. generacji podczas niektórych obciążeń. Dowidzieliśmy się również, że Intel pracuje ze swoimi partnerami i analizuje zgłaszane problemy. Użytkownicy doświadczający takich błędów proszeni są o kontakt z obsługą klienta Intel.  

Według NVIDII problem z CPU Intela może objawiać się również poprzez wyskakiwaniu błędu "out of video memory error" (Błąd braku pamięci wideo) lub wyłączanie się gry podczas kompilacji shaderów. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA informuje o problemie z CPU Intela i odsyła na stronę producenta

 0