NVIDIA przejmuje ARM za ogromną kwotę (aktualizacja)

NVIDIA przejmuje ARM za ogromną kwotę (aktualizacja)

Po tygodniach spekulacji odnośnie przyszłości ARM wszystko wskazuje na to, że wreszcie dojdzie do zawarcia umowy między SoftBank a NVIDIĄ, która pozwoli producentowi kart graficznych dokonać jednego z najdroższych przejęć w branży technologicznej. Według raportu The Wall Street Journal obie firmy są niemal dogadane, z kolei Zieloni przejmą ARM za ogromną sumę wynoszącą 40 miliardów dolarów amerykańskich i jest to o 30 procent więcej niż wydał obecny właściciel na kupno ARM Holding cztery lata temu. Jednak tylko część tej sumy będzie wypłacona w gotówce, bowiem resztę dotychczasowi udziałowcy otrzymają w aktywach. Dla NVIDII ów interes jest jak najbardziej opłacalny, ponieważ ARM Holding to jeden z największych producentów układów półprzewodnikowych zaś gigant dzięki tej transakcji uzyska dostęp nie tylko do już istniejących narzędzi, ale również szeregu interesujących dla niego patentów czy technologii. Chociaż warunki umowy nie zostały jeszcze ujawnione, oficjalne ogłoszenie powinno nastąpić już w nadchodzącym tygodniu.

NVIDIA ma przejąć ARM za 40 miliardów dolarów amerykańskich, a odpowiednia umowa zostanie podpisana jeszcze we wrześniu.

NVIDIA już niebawem przejmie ARM za ogromną kwotę

Sama umowa niewątpliwie zostanie poddana kontroli i będzie podlegać zatwierdzeniu przez organy regulacyjne. Warto wspomnieć, że współzałożyciel firmy ARM Holding stwierdził jakiś czas temu, iż przejęcie ARM Holding przez NVIDIĘ byłoby katastrofalne w skutkach, a producent powinien zostać kupiony przez firmę z Wielkiej Brytanii. Jednym z kluczowych problemów wynikających z tego przejęcia jest zachowanie neutralności w licencjonowaniu rozwiązań ARM. SoftBank sam nie produkuje układów i nie rywalizuje z innymi producentami takimi jak Samsung, Apple, Intel, Broadcom czy Qualcomm. Nie brak opinii, że kontrola tak ważnego dla branży ekosystemu przez twórców GeForce'ów może stanowić pewien konflikt interesów i być zwyczajnie groźna. Ponadto eksperci uważają, że trafienie ARM w ręce amerykańskiego przedsiębiorstwa to prezent dla rządu Stanów Zjednoczonych, który będzie mógł jeszcze bardziej ograniczać działalność wrogich dla niego chińskich korporacji.

Dla NVIDII jest to niewątpliwie duży wydatek, który w jakimś stopniu wpłynie na jego finanse, ale nikt nie ma wątpliwości, że to inwestycja długofalowa. W drugim kwartale roku fiskalnego 2021 roku Zieloni wygenerowali 3,866 miliarda dolarów przychodów, co oznacza wzrost o 26 procent kwartał do kwartału i aż 50 procent rok do roku zaś zysk na akcję wyniósł 2,18 dolarów. Jest to lepszy rezultat od prognozowanego przez analityków z FactSet oczekujących 3,65 mld dolarów przychodów oraz 1,98 dolarów zysku na akcję. Wpływy operacyjne wyniosły 651 mln dolarów, a zysk netto oscylował na poziomie 622 milionów dolarów. W bieżącym kwartale NVIDIA spodziewa się przychodów w wysokości 4,4 miliarda dolarów z kolei eksperci szacują, że będzie to 3,97 miliarda dolarów.

Aktualizacja 14.09.2020

NVIDIA potwierdziła przejęcie ARM Holding za kwotę 40 mld dolarów. Firma zapłaci Softbankowi 21,5 mld dolarów w akcjach oraz 12 mld dolarów w gotówce, w tym 2 mld dolarów wraz z chwilą podpisania umowy. Obecny właściciel ARM będzie jednak 10-procentowym udziałowcem. Transakcja jest analizowana przez urzędy antymonopolowe i zostanie sfinalizowana w ciągu 18 miesięcy.

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA przejmuje ARM za ogromną kwotę (aktualizacja)

 0