Nvidia ma problemy z dostawami. Klienci przechodzą na rozwiązania Intela

Nvidia ma problemy z dostawami. Klienci przechodzą na rozwiązania Intela

Biznes AI firmy Nvidia kwitnie, ale ograniczone dostawy procesorów stwarzają wyzwania dla odbiorców. Jednym z takich klientów, Naver Corporation, twórca najpopularniejszego koreańskiego portalu wyszukiwania, przeszedł na procesory Intel z powodu trudności z dostępnością procesorów graficznych AI od Nvidii.

Naver Corporation, wcześniej lojalny klient Nvidii, używał procesorów graficznych Nvidia do napędzania swojego firmowego modelu sztucznej inteligencji, który identyfikuje fałszywe wpisy w oprogramowaniu Naver Map. Jednak z powodu braku dostępności procesorów graficznych Nvidia H100 (Hopper), firma zdecydowała się na konkurencyjne rozwiązania. Koszty akceleratorów AI firmy Nvidia na rynku Korei Południowej gwałtownie wzrosły i nawet jeśli firmy były gotowe na ich zakup, oczekiwanie na dostawę zostało przedłużone do 52 tygodni. W rezultacie firmy, takie jak Naver Corporation, zaczęły poszukiwać alternatywnych dostawców, a w tym przypadku zwróciły się ku procesorom Intel. 

Problemy Nvidii z dostawami w branży AI powodują, że niektórzy sięgają po alternatywne rozwiązania - jak Intel Xeon.

nvidia ai

Naver Corporation, twórca najpopularniejszego portalu wyszukiwania w Korei Południowej, zdecydował się na korzystanie z procesorów Intel zamiast procesorów graficznych Nvidia. Choć procesory graficzne są znacznie szybsze w zakresie obliczeń związanych z wnioskowaniem sztucznej inteligencji, to Intel zyskał na znaczeniu dzięki swoim najnowszym procesorom Xeon, które okazały się godnym zamiennikiem procesorów graficznych Nvidia. Według informacji koreańskiego dziennika, Naver Corporation wybrała procesory Intel Xeon Sapphire Rapids czwartej generacji do swoich serwerów AI po miesiącu intensywnych testów.

W wyniku nowych ograniczeń eksportowych, Nvidia musi przekierować aż 5 miliardów dolarów w procesorach graficznych AI i HPC. Te procesory graficzne miały wcześniej trafić do chińskich klientów producenta chipów, takich jak Alibaba, Baidu i Byte Dance. To niekorzystne przetasowanie, ponieważ utrzymywanie Naver Corporation jako klienta mogłoby pomóc Nvidii.

Jest jeszcze niewiadome, jak duży jest wpływ Naver Corporation na biznes Nvidii. Niektórzy analitycy sugerują, że połączenie Naver Corporation z Intelem może zagrozić dominującej pozycji Nvidii na światowym rynku sztucznej inteligencji, gdzie firma posiada około 80% udziałów, zwłaszcza że Microsoft i AMD wspólnie również planują osłabić pozycję firmy.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nvidia ma problemy z dostawami. Klienci przechodzą na rozwiązania Intela

 0