NVIDIA może opracować pecetowe CPU razem z MediaTek

NVIDIA może opracować pecetowe CPU razem z MediaTek

Niedawno w sieci pojawiły się przecieki wskazujące, że NVIDIA szykuje się do wejścia na rynek procesorów PC z chipami opartymi na architekturze ARM. Teraz otrzymujemy nowe doniesienia, sugerujące, że zielony zespół będzie współpracować z firmą MediaTek i zamierza w tym celu wykorzystywać pakowanie 2.5D na bazie technologii CoWoS .

NVDIAI połączy siły z MediaTek?

Ten tydzień rozpoczął się od niezwykle ciekawego artykułu Reutersa, w którym stwierdzono, że NVIDIA i AMD szykują procesory PC na bazie architektury ARM, aby konkurować z Apple i Intelem. Morgan Stanley szybko poinformował, że NVIDIA prawdopodobnie mogłaby podjąć współpracę z firmą MediaTek, przygotowując swoje pierwsze CPU ARM przeznaczone dla segmentu komputerów konsumenckich. 

Pakowanie CoWoS od TSMC

Teraz chiński portal technologiczny UDN potwierdza, że NVIDIA i MediaTek będą współpracować przy tworzeniu pierwszych układów testowych wykorzystujących zaawansowaną technologię pakowania CoWoS firmy TSMC, co oznacza, że ​​możemy spodziewać się konstrukcji na wzór chipletu. Pierwsze chipy testowe mają zostać wyprodukowane w drugim kwartale 2024 roku i skierowane mają być do high-endowych notebooków. 

Jak sugerują przecieki, NVIDIA prawdopodobnie podejmie współpracę z firmą MediaTek, przygotowując swoje pierwsze CPU ARM przeznaczone dla PC. 

GPU na bazie technologii NVIDII

Poinformowano również, że chipy opracowane przez NVIDIĘ i MediaTek będą zawierać CPU i GPU na tym samym interposerze, więc prawdopodobnie otrzymamy procesor oparty na architekturze ARM i oddzielny chiplet GPU wykorzystujący architekturę graficzną Zielonych.

nvidia superchip

Układy SOC Tegra od NVIDII robią to już od jakiegoś czasu, a firma ma również swoje Superchipy Grace Hopper, które łączą w sobie wysokiej klasy układ graficzny H100 i procesory Grace oparte na architekturze ARM. Tegra i najnowszy Orin SOC są najczęściej używane w sztucznej inteligencji i robotyce, podczas gdy Superchipy są używane w środowiskach HPC. 

MediaTek ma również doświadczenie na rynku notebooków PC dzięki chipom ARM z serii Kompanio, które wykorzystywane są w Chromebookach. Customowa architektura ARM zaprojektowana przez MediaTek i NVIDIĘ przy wykorzystaniu GPU na bazie technologii tych drugich może świetnie sprawdzić się w segmencie notebooków z najwyższej półki. Trochę jednak na te chipy poczekamy, bo wcześniejsze przecieki wspominały o premierze w 2025.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA może opracować pecetowe CPU razem z MediaTek

 0