Nvidia może zarobić w Chinach nawet 12 miliardów dolarów. Pomimo amerykańskich sankcji

Nvidia może zarobić w Chinach nawet 12 miliardów dolarów. Pomimo amerykańskich sankcji

Choć USA wprowadziły zakaz eksportu zaawansowanych akceleratorów do szkolenia sztucznej inteligencji do Chin, Nvidia znalazła sposób na obejście tych obostrzeń. Firma stworzyła akceleratory spełniające nowe wymagania, które odniosły wielki sukces na chińskim rynku, przynosząc miliardowe przychody.

W ramach wojny handlowej Stany Zjednoczone dążą do zahamowania postępów Chin w dziedzinie sztucznej inteligencji, ograniczając eksport potężnych kart komputerowych. Jednak amerykańskie firmy, takie jak Nvidia, skutecznie dostosowują się do zmieniających się przepisów. Nvidia wprowadziła na rynek specjalne wersje akceleratorów, takie jak H20, które spełniają nowe wymogi i mogą być eksportowane do Chin.

Analitycy spodziewają się, że NVIDIA odnotuje ogromny wzrost przychodów z dziedziny sztucznej inteligencji generowanych w Chinach. Widoczny jest ogromny popyt na „okrojone” procesory graficzne do sztucznej inteligencji.

nvidia

Przewiduje się, że w tym roku Nvidia sprzeda w Chinach około 900 tysięcy sztuk tych zmodyfikowanych akceleratorów. Choć nie są to najdroższe produkty na rynku, ich cena wynosząca od 10 do 13 tysięcy dolarów za sztukę przyniesie firmie znaczące przychody, sięgające nawet 12 miliardów dolarów.

W ostatnim kwartale dział Data Center firmy Nvidia osiągnął przychody na poziomie 22,6 miliarda dolarów, a prognozy na rok 2024 przewidują przychody przekraczające 100 miliardów dolarów. Oznacza to, że mimo ograniczeń, Chiny mogą stanowić niemal jedną dziesiątą tej sumy.

Na chińskim rynku Nvidia konkuruje głównie z firmą Huawei, która oferuje akceleratory Ascend 910B. Przewiduje się jednak, że w 2024 roku Huawei sprzeda tylko około 550 tysięcy tych akceleratorów, co wynika z problemów produkcyjnych oraz ograniczeń w ich zastosowaniach do szkolenia algorytmów AI. W rezultacie Nvidia pozostaje dominującym graczem w Chinach, mimo amerykańskich restrykcji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nvidia może zarobić w Chinach nawet 12 miliardów dolarów. Pomimo amerykańskich sankcji

 0