Nvidia Pascal i problemy z monitorami "120-144 Hz"

Nvidia Pascal i problemy z monitorami "120-144 Hz"

Problemów Pascali ciąg dalszy - tuż po premierze nabywcy zgłaszali niepokającą charakterystykę pracy wentylatora, a dzisiaj ujawniono także trudności z rozruchem występujące po przekroczeniu progu 330 MHz przez zegar piksela. Ze wstępnych ustaleń wynika, że sprawa dotyczy tylko złącza DVI Dual-Link, ale na tę chwilę nic nie można wykluczyć.

GTX-y 1080 oraz 1070 nie chcą współgrać z monitorami o podbitej częśtotliwości odświeżania.

Częstotliwość zegara piksela warunkuje szybkość z jaką karta graficzna przesyła sygnał do monitora. W przypadku topowych paneli dla graczy o rozdzielczości 1440p, wartość 330 MHz zapewnia częstotliwość odświeżania równą 81 Hz. Po podbiciu częstotliwości odświeżania monitora, a tym samym - zegara piksela, platformy wyposażone w akcelerator GTX 1080 lub GTX 1070 nie chcą bootować. Jedynym znanym obecnie rozwiązaniem jest każdorazowe manipulowanie częstotliwością odświeżania. Sprzęt należy uruchomić przy 60 Hz, a następnie przejść na wyższą wartość, by finalnie spowrotem powrócić do 60 Hz przed wyłączeniem maszyny. Temat dotyczy zarówno kart referencyjnych, jak i autorskich.

Błąd odkrył użytkownik zmodyfikowanego GTX-a 1070, który odnotował, że jego platforma zamiast prawidłowo zbootować, zawiesza się na ekranie powitalnym, strasząc przy tym rotacją losowych barw. Jednocześnie wejście do BIOS-u jest oczywiście możliwe, bo ten działa w odpowiednio niższej rozdzielczości. Zagadnieniu przyglądają się właśnie użytkownicy oficjalnego forum GeForce. Pytanie: Czy i tym razem Zielonym uda się wybrnąć poprzez aktualizację sterownika?

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nvidia Pascal i problemy z monitorami "120-144 Hz"

 0