NVIDIA podobno przekłada premierę 7 nm GPU nowej generacji

NVIDIA podobno przekłada premierę 7 nm GPU nowej generacji

Według analiz rynkowych, układy graficzne NVIDIA 7nm dla centrum danych będą opóźnione. Chris Caso, analityk w amerykańskim banku inwestycyjnym Raymond James Financial twierdzi, że NVIDIA nie wykazała wyraźnych oznak przygotowania do wprowadzenia produktu na rynek. Raport Caso twierdzi, że NVIDIA nie planuje wypuszczenia układów 7 nm - prawdopodobnie GPU lub układów SoC - w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Analityk nie widzi długoterminowych konsekwencji związanych z opóźnieniem, ale podejrzewa, że ​​może to wpłynąć na kwartalne wyniki finansowe na koniec roku.

Według analityka z amerykańskiego banku inwestycyjnego, NVIDIA wprowadzi 7 nm rozwiązania dla centrów danych w późniejszym terminie, co jednocześnie wpłynie na opóźnienie układów konsumenckich.

Najnowsza architektura NVIDII - Turing, została zbudowana przy użyciu procesu 12 nm od TSMC. Architektura ta zostanie jednak przeniesiona na 7 nm. Od dawna krążyły pogłoski, że Samsung podejmie wyzwanie i przejmie produkcję GPU 7 nm dla "zielonych", a NVIDIA niedawno potwierdziła, że koreański gigant technologiczny rzeczywiście otrzyma "znaczące" zamówienia GPU w procesie 7 nm w 2020 roku. AMD przestawiło już część swoich kart graficznych na 7 nm dzięki AMD Navi i architekturze RDNA. Podczas gdy konkurują one z obecnymi kartami graficznymi Turing RTX 20xx i GTX 16xx, NVIDIA będzie chciała utrzymać przewagę wydajności na wat i swój znaczny udział w rynku dzięki nowym procesorom graficznym w przyszłym roku. Jednakże RDNA 2 jest również w trakcie przygotowywania w ulepszonym procesie 7 nm+, który pojawić się może w późniejszym okresie w 2020 roku i prawdopodobnie zbiegnie się to z premierą nowych kart konkurencji.

Jak opóźnienie wprowadzenia przełoży się na sytuację użytkowników domowych, w tym oczywiście graczy? Karty przeznaczone dla centrów danych często torują drogę dla konsumenckich GPU. NVIDIA wielokrotnie wprowadzała na rynek biznesowy prekursorów swoich układów, zanim na rynku konsumenckim pojawiły się pełnowartościowe produkty, ze wszelkimi ulepszeniami (choćby Titan V na architekturze Volta). Sytuacja zapewne będzie podobna w przypadku 7 nm. Pierwsze układy trafią do centrów obliczeniowych, zanim pojawią się w kartach do gier, zwłaszcza, że ​​firma bardziej niż kiedykolwiek koncentruje swoje wysiłki na rozwijającym się rynku sztucznej inteligencji i sektorach dużych zbiorów danych. Jeśli pogłoski o wprowadzeniu 7 nm w pierwszych miesiącach 2020 roku są prawdziwe, to konsumenckie układy nie są zapewne daleko w tyle i prawdopodobnie pokażą się na rynku do końca przyszłego roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA podobno przekłada premierę 7 nm GPU nowej generacji

 0