NVIDIA podobno przelicytowała Intela w walce o Mellanox (akt.)

NVIDIA podobno przelicytowała Intela w walce o Mellanox (akt.)

Wygląda na to, że rywalizacja pomiędzy Intelem a NVIDIĄ nabiera coraz bardziej bezpośredniego charakteru (a ta wyraźnie zaostrzy się w przyszłym roku, po tym jak Niebiescy zadebiutują ze swoimi dedykowanymi kartami graficznymi). Jak bowiem informuje Calcalist, powołując się na swoje źródła, Zieloni postanowili włączyć się do walki o Mellanox, które od kilku miesięcy próbuje kupić Intel i wydawało się, że sprawa może być już przesądzona. Tymczasem, jak podaje agencja Reuters, NVIDIA podobno przebiła ofertę giganta z Satna Clara, który pod koniec stycznia proponował 6 mld USD (35% ponad rynkową wartość przedsiębiorstwa) i choć nie ujawniono oferty NVIDII, to ta powinna wynosić przynajmniej 10% więcej niż w przypadku konkurenta, a niewykluczone, że producent kart graficznych zapłaci nawet ponad 7 mld USD, by dopiąć swego. Pytanie tylko, czy Intel będzie chciał tak łatwo zrezygnować z walki.

NVIDIA podobno postanowiła włączyć się do walki o Mellanox, które od kilku miesięcy próbuje kupić Intel i przelicytowała niebieskiego rywala.

Mellanox to izraelska firma, która zajmuje się produkcją chipów oraz innych komponentów sprzętowych wykorzystywanych m.in. przez centra przetwarzania danych obsługujące usługi chmurowe, a także technologii sieciowej. Widać więc w jakim kierunku zamierzają rozwijać się Intel i NVIDIA. Jak na razie żaden z podmiotów nie chce komentować tych doniesień, a warto dodać, że w licytację zamieszane ma być jeszcze jedno amerykańskie przedsiębiorstwo, Xilinx. Z informacji do jakich dotarła agencja Reuters wynikać ma jednak, że to NVIDIA ma być najbliższa przejęcia Mellanox i wchłonięcie może zostać ogłoszone lada moment (nawet dziś). Zdaniem specjalistów, Zieloni mają też większe szanse na uzyskanie stosownej zgody na przejęcie przez stosowne urzędy w USA i Chinach, ponieważ Intel oraz Mellanox kontrolują rynek w zakresie technologii InfiniBand, czyli standardu komunikacji sieciowej powszechnie używanego w superkomputerach.

Zdaniem specjalistów zainteresowanie NVIDII tak dużą inwestycją w Mellanox nie powinno dziwić, ponieważ może im mocno pomóc w zakresie serwerów, superkomputerów oraz w innych przypadkach, gdzie potrzeba wielu procesorów pracujących razem. Ponadto, pozyskana technologia może okazać się także bardzo przydatna w rozwoju autonomicznych aut, gdzie wiele procesorów musi koordynować swoje działania, ale nawet w uzyskaniu szybszych połączeń pomiędzy wieloma GPU w stacjach roboczych czy też gamingowych komputerach. W przypadku Intela, taki zakup wydawałby się bardziej defensywnym ruchem, gdzie Niebiescy upewniliby się, że kluczowe technologie pozostają w ich rękach i nie trafią do konkurencji, choćby do NVIDII czy AMD. Choć i Intel mógłby skorzystać na pozyskanych technologiach, wykorzystując je np. w rozwoju komputerów kwantowych.

Aktualizacja: 

Przecieki okazały się prawdziwe i NVIDIA poinformowała, że doszła do ostatecznego porozumienia z Mellanox i wykupi izraelską firmę za 6,9 mld USD (125 USD za akcję). Tym samym, tym razem Intel będzie musiał obejść się smakiem.

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA podobno przelicytowała Intela w walce o Mellanox (akt.)

 0