NVIDIA podobno zamierza uśmiercić serię kart graficznych GeForce MX

NVIDIA podobno zamierza uśmiercić serię kart graficznych GeForce MX

Wygląda na to, że żywot podstawowych kart graficznych NVIDII z serii GeForce MX może dobiegać końca, ponieważ zintegrowane karty graficzne stają się coraz lepsze i efektywniejsze energetycznie. 

Seria NVIDIA GeForce MX jest z nami od wielu lat, a najnowsze modele to GeForce MX570 i MX550, które zadebiutowały w zeszłym roku. Te karty graficzne zostały zaprojektowane pod kątem laptopów, gdzie oferować mają nieco większe możliwości niż typowe zintegrowane rozwiązania. Samodzielnie GPU rzeczywiście może okazać się pomocne, a to za sprawą dodatkowych możliwości wyświetlania i kodowania/dekodowania, których przeważnie brakowało zintegrowanym układom graficznym, ale od 2020 r. uległo to zmianie. 

Wygląda na to, że żywot podstawowych kart graficznych NVIDII z serii GeForce MX może dobiegać końca. Przyczyną mają być coraz lepsze iGPU. 

NVIDIA podobno zamierza uśmiercić serię kart graficznych GeForce MX

Współczesne zintegrowane karty graficzne Intela i AMD potrafią naprawdę wiele i zapewniają zaawansowane funkcje. Architektura Intel Xe i zintegrowane układy graficzne RDNA od AMD pokazały, że iGPU są funkcjonalne i mogą zapewnić imponujące wyniki w zakresie wydajności. Układy RDNA 2 firmy AMD w istniejących procesorach Ryzen 6000 i RDNA 3 w nadchodzących mobilnych procesorach Ryzen 7000 zapewniają duży wzrost wydajności zintegrowanej grafiki, podczas gdy konstrukcja tGPU (Tile-GPU) firmy Intel wynieść ma wydajność i efektywność iGPU Niebieskich na nowy poziom. 

W ciągu ostatnich kilku lat widzieliśmy, że choć seria NVIDIA GeForce MX oferuje przyzwoite wzrosty z generacji na generację, nie była popularnym wyborem wśród konsumentów poszukujących tańszych rozwiązań, ale i producentów sprzętu. Głównym problemem wydaje się fakt, że samodzielny procesor graficzny zawsze będzie wymagał dodatkowej mocy, a ta dodatkowa moc będzie oznaczać krótsze przebiegi na baterii niż to, co można teraz osiągnąć dzięki bardziej efektywnemu układowi, który zintegrowany jest z procesorem. To nie wszystko, iGPU oferują również naprawdę niezłą wydajność i wystarczy spojrzeć na to, co potrafi Radeon 680M

ITHome donosi, że nadchodzący Radeon 780M, który będzie bazował na architekturze RDNA 3 i trafi do procesorów Ryzen 7040 „Phoenix”, z łatwością wyprzedzi GeForce'a MX570. To spory skok i spodziewamy się, że wydajność APU Phoenix może zbliżyć się do RTX 2060 lub nawet ją przebić. Jak wynika z wcześniejszych przecieków, te zintegrowane układy graficzne mogą oferować wydajność, która stanowić będzie problem dla najpopularniejszych samodzielnych GPU w gamingowych laptopach, czyli GeForce GTX 1650, GTX 1060 i RTX 2060.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA podobno zamierza uśmiercić serię kart graficznych GeForce MX

 0