NVIDIA powiększa przewagę na rynku samodzielnych GPU. Intel praktycznie nie istnieje

NVIDIA powiększa przewagę na rynku samodzielnych GPU. Intel praktycznie nie istnieje

Po burzliwym 2022 roku i silnym ożywieniu w 2023 roku analitycy zaobserwowali, że rynek kart graficznych do komputerów stacjonarnych powrócił do typowych sezonowych fluktuacji. Chociaż dostawy nieznacznie spadły w porównaniu z ostatnim kwartałem, pozostają znacznie wyższe niż w roku poprzednim. Tymczasem NVIDIA zwiększyła swój dominujący udział w rynku, podczas gdy obecność Intela w tym segmencie jest szczątkowa. 

Dane dotyczące sprzedaży GPU do komputerów stacjonarnych z Jon Peddie Research za pierwszy kwartał 2024 roku wskazują, że rynek ustabilizował się po turbulencjach w ostatnich kilku latach. Chociaż dostawy kwartał do kwartału nieznacznie spadły, analitycy uważają to za typowe dla pierwszego kwartału roku.

NVIDIA zwiększyła swój dominujący udział w rynku, podczas gdy obecność Intela w tym segmencie jest szczątkowa. 

Dostawy samodzielnych kart graficznych wyniosły w pierwzym kwartale 2024 r. 8,7 mln jednostek, co oznacza spadek o 7,9% w porównaniu z 9,5 mln w czwartym kwartale 2023 r., ale o 39,2% więcej niż w pierwszym kwartale 2023 r., pozwalając na utrzymanie imponującego wzrostu z ubiegłego roku. Zieloni mają duże powody do zadowolenia, bo zwiększają swoją dominację w tym segmencie. 

Jon Peddie Research

Udział NVIDII w rynku wzrósł z 80 procent w ostatnim kwartale do 88 procent w pierwszym kwartale. Dostawy firmy zwiększyły się o 0,9 procent kwartał do kwartału i 45,6 procent rok do roku. Tymczasem udział AMD spadł do poziomu sprzed roku, czyli 12 procent. Intelowi udało się utrzymać skromny czteroprocentowy udział w rynku w pierwszym kwartale 2023 r., kilka miesięcy po wejściu na rynek kart graficznych do komputerów stacjonarnych z serią Arc Alchemist, ale od tego czasu spadł do mniej niż jednego procenta.

W ciągu ostatnich kilku lat różne sektory technologiczne doświadczyły znacznych zakłóceń z powodu takich czynników, jak pandemia, niedobór chipów i wojna na Ukrainie. Desktopowe karty graficzne osiągnęły historyczne minimum w 2022 r. i stanęły w obliczu turbulencji związanych z boomem na kryptowaluty, ale analitycy przewidują powrót do wzrostu w całej branży w połowie dekady.

Jon Peddie Research

Sztuczna inteligencja bardzo mocno napędza rynek GPU, zwłaszcza NVIDIĘ. Kapitalizacja rynkowa firmy, która produkuje większość sprzętu do uczenia dużych modeli językowych, wzrosła z 1 biliona dolarów w maju ubiegłego roku do 3 bilionów dolarów w tym tygodniu, co czyni ją bardziej wartościową od Apple, prawie na poziomie Microsoftu.

Patrząc w przyszłość w sektorze komputerów stacjonarnych, NVIDIA, AMD i Intel planują wypuszczenie nowych konsumenckich kart graficznych pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. Chociaż dokładne daty premiery wciąż nie są znane, Zieloni przygotowują się do wprowadzenia na rynek swoich GPU „Blackwell” w ramach serii GeForce RTX 50, AMD ma zamiar dostarczyć produkty RDNA 4 średniej klasy, a Intel zadebiutuje ze swoją drugą architekturą Arc Battlemage.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA powiększa przewagę na rynku samodzielnych GPU. Intel praktycznie nie istnieje

 0