NVIDIA prezentuje najwydajniejszą profesjonalną kartę - Quadro GV100

NVIDIA prezentuje najwydajniejszą profesjonalną kartę - Quadro GV100

W ubiegłym tygodniu podczas GDC NVIDIA pochwaliła się technologią RTX wykorzystującą śledzenie promieni (ray-tracing) w czasie rzeczywistym. Ta jednak potrzebuje wsparcia GPU z rodziny Volta, a jak do tej pory jedyna karta graficzna z tym układem to Titan V. Już wkrótce się to jednak zmieni, ponieważ Zieloni zapowiedzieli "najbardziej zaawansowaną" na świecie kartę dla profesjonalistów - Quadro GV100.

Ta oczywiście bazuje na architekturze Volta i jest potworem wyposażonym w aż 5120 rdzeni CUDA, deklasując pod tym względem poprzedników i to z dużą przewagą. Sprzęt ten wykorzystywany ma być do wszelkich profesjonalnych zadań, gdzie potrzeba dużej mocy obliczeniowej, jak np. maszynowe uczenie czy HPC i jak na razie będzie to jedyne GPU, które będzie w stanie obsłużyć technologię RTX. Karta otrzymała aż 32 GB pamięci HBM2, a jej wydajność w przypadku obliczeń podwójnej precyzji wynosi 7,4 TFLOPS, natomiast pojedynczej 14,8 TFLOPs (dla FP16 29,6 TFLOPS, a obliczeń głębokiego uczenia za sprawą rdzeni Tensor 118,5 TFLOPS). Liczby te robią naprawdę duże wrażenie, szczególnie jeśli zestawimy je z poprzednim high-endowym modelem Quadro, czyli GP100, który uzyskiwał 10,3 TFLOPS w pojedynczej precyzji.

Specyfikacja i moc obliczeniowa tego potwora robi duże wrażenie

Prócz wspomnianych 5120 rdzeni CUDa karta to poszczycić może się też 640 rdzeniami Tensor, 320 jednostkami TMU i 128 ROP. Częstotliwość taktowania GPU wynosi zaś 1450 MHz, a pamięci HBM2 pracują z prędkością 879 MHz (efektywnie 1758 MHz) i obsługiwane są przez 4096-bitową szynę, która oczywiście oferuje ECC. TDP, jak na takie urządzenie, jest relatywnie niskie, ponieważ wynosi tylko 250 W. Poza tym, Quadro GV100 porzucił także port DVI i otrzymał tylko 4 złącza DisplayPort 1.4, a kartę podłączamy pod typowe gniazdo PCIe x16. Warto też wspomnieć o wsparciu dla technologii NVIDIA NVLink, co pozwala sparować ze sobą dwie karty i otrzymać 64 GB pamięci VRAM oraz 10240 rdzeni CUDA. Karty NVIDIA Quadro GV100 trafią na sklepowe półki w przyszłym miesiącu, a ich cena to bagatela 9000 USD - ta skutecznie powinna odstraszać zwykłych konsumentów. Koszt mostka NVLink też robi wrażenie, ponieważ wynosi aż 600 USD.

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA prezentuje najwydajniejszą profesjonalną kartę - Quadro GV100

 0