NVIDIA prezentuje RTX A6000 i A40 - nowe karty graficzne dla profesjonalistów

NVIDIA prezentuje RTX A6000 i A40 - nowe karty graficzne dla profesjonalistów

NVIDIA zaprezentowała swoje najnowsze karty graficzne dla profesjonalistów, które bazują na architekturze Ampere. Mowa tu o modelach RTX A6000 i A40, które z łatwością powinny zawstydzić nawet GeForce’a RTX 3090, przynajmniej w profesjonalnych zastosowaniach, ponieważ wykorzystują one pełny rdzeń GA102 z 84 blokami SM oraz 10752 rdzeniami CUDA i aż 48 GB pamięci VRAM. Jest to dwukrotnie większa pojemność VRAM niż w przypadku flagowego GeForce’a. Jak nietrudno się także domyślić, są to również bezpośredni następcy modeli Quadro RTX 8000 i 6000, ale z bliżej nieznanych przyczyn Zieloni w przypadku tej generacji zdecydowali się porzucić nazwę Quadro w swoich nowych profesjonalnych kartach przeznaczonych dla stacji roboczych (podobny los spotkał nazwę Tesla dla dla serwerowych produktów). Z punktu widzenia użytkowników nie ma to jednak żadnego znaczenia. 

NVIDIA zaprezentowała swoje najnowsze karty graficzne dla profesjonalistów, które bazują na architekturze Ampere, czyli RTX A6000 i A40.

NVIDIA prezentuje RTX A6000 i RTX A40 - nowe karty graficzne dla profesjonalistów

Jak już wspomnieliśmy, obie nowości oparto o topowy układ GA102 z rodziny Ampere w jego w pełni odblokowanej wersji z 84 blokami SM oraz 10752 rdzeniami CUDA. Jak na razie producent nie zdradził jednak ich dokładnej specyfikacji, przynajmniej w zakresie częstotliwości taktowania rdzenia, ale traktować można te modele jak superdopakowane wersje RTX 3080 i RTX 3090. RTX A6000 i A40 są niemal identyczne, poza faktem, że model A40 jest chłodzony pasywnie i posiada wolniejsze pamięci pracujące z prędkością 14,5 Gb/s (w A6000 te rozpędzają się do 16 Gb/s). Co warto także podkręcić, NVIDIA zdecydowała się tu na zastosowanie wolniejszego standardu VRAM (GDDR6) niż w swoich najnowszych GeForce’ach (GDDR6X), a to dlatego, że Micron nie produkuje jeszcze pojedynczych kości o pojemności 2 GB w nowszym standardzie. 

Producent chwali się, że w niektórych zastosowaniach RTX A6000 jest dwukrotnie wydajniejszy od swojego poprzednika. Oczywiście z punktu widzenia typowego użytkownika peceta czy gracza, te karty graficzne to jedynie ciekawostka, ale dla profesjonalistów potrzebujących potężnego GPU do pracy mogą okazać się niezwykle kuszącą opcją. Model A40 będzie na pewno mocno rozważany w gęstych koncentrujących się na zaawansowanych obliczeniach serwerach. NVIDIA w tym przypadku wyposażyła kartę nawet w trzy porty DisplayPort, a poprzednie pasywnie chłodzone karty tego producenta przeznaczone były jedynie do środowisk typu head-less. RTX A6000 trafi do sprzedaży w połowie grudnia, a A40 na początku przyszłego roku. Ceny na chwilę obecną pozostają nieznane.

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA prezentuje RTX A6000 i A40 - nowe karty graficzne dla profesjonalistów

 0