NVIDIA prezentuje stacjonarny komputer z 320 GB VRAM na pokładzie

NVIDIA prezentuje stacjonarny komputer z 320 GB VRAM na pokładzie

W maju tego roku NVIDIA zaprezentowała pierwsze GPU z rodziny Ampere, czyli A100. Karta ta zaprojektowana została pod kątem centrów danych. Teraz z kolei doczekaliśmy się zapowiedzi DGX Station A100, czyli swoistego komputera stacjonarnego, który zdaniem producenta oferuje „wydajność centrum danych bez centrum danych”. Oznacza to, że mamy do czynienia z profesjonalnym sprzętem, który nie wymaga jednak specjalistycznego chłodzenia i można podpiąc go pod zwykłe gniazdko elektryczne w ścianie. W jego wnętrzu kryją się zaś aż cztery GPU A100. Do wyboru mamy model z kartą 40 GB pamięci, podobnie jak to było w poprzedniku, czyli DGX A100, ale również wariant z 80 GB pamięci. Decydując się na ten drugi, otrzymamy łącznie aż 320 GB pamięci VRAM typu HBM2e

DGX Station A100 to swoisty komputer stacjonarny, który zdaniem producenta oferuje „wydajność centrum danych bez centrum danych”.

    

Podobnie jak DGX A100, DGX Station A100 to produkt skierowany do wykorzystania w nauce i biznesie. Mowa tu o badaniach i inżynierii, gdzie potrzeba przetwarzania ogromnych ilości danych i posiłkowania się maszynowym uczeniem i sztuczną inteligencją. We wnętrzu złotej obudowy tego komputera znajdziemy 64-rdzeniowy procesor AMD z 512 GB pamięci RAM i 7,68 TB SSD NVMe. Zieloni chwalą się, że jest to jedyny serwer workgroup, który wspiera ich autorską technologię Multi-Instance GPU (MIG). Oznacza to, że DGX Station A100 jest w stanie zapewnić 28 oddzielnych instancji GPU z możliwością wykonywania równoległych zadań lub dla wielu użytkowników. Warto też dodać, że przepustowość pamięci to ponad 2 terabajty na sekundę.

DGX Station A100 nie sprawia jednak, że klasyczne centra danych stają się całkowicie zbyteczne, ale nie da się ukryć, że takie rozwiązanie zdaje się dużo bardziej uniwersalne. NVIDIA zapowiedziała też, że standardowy DGX A100 sprzedawany będzie w nowej wersji z 80 GB pamięci VRAM, podwajając jej pojemność do 640 GB na system. Klienci otrzymają opcję upgrade’u, jeśli kupili już wersję z czterema kartami A100 z 40 GB na pokładzie (łącznie 320 GB). Producent nie zdradził jednak jeszcze żadnych cen, ale GGX A100 zadebiutował w maju tego roku za kwotę 199 000 USD. Tu spodziewać można się znacznie wyższych cen. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA prezentuje stacjonarny komputer z 320 GB VRAM na pokładzie

 0