NVIDIA przedstawia karty graficzne SFF-Ready i nowe oznaczenia również dla obudów

NVIDIA przedstawia karty graficzne SFF-Ready i nowe oznaczenia również dla obudów

NVIDIA stara się ustandaryzować część podzespołów typu Small Form Factor. Zieloni przygotowali określone wymogi dla kart graficznych oraz obudów. NVIDIA informuje, że karty GeForce SFF-Ready to modele RTX 4070 lub wyższe.

Budowa niewielkiego komputera w formacie Small Form Factor może przysporzyć wielu kłopotów, z którymi nie trzeba byłoby się mierzyć wybierając standardową obudowę typu tower. Niewielka ilość miejsca zmusza do dokładnego przeglądu wymiarów podzespołów, jednak niekiedy i to może nie wystarczyć. Producenci kart graficznych, zasilaczy czy układów chłodzenia podają rzecz jasna wymiary swoich produktów, ale zazwyczaj nie uwzględniają w nich detali. Na przykład odległości między kablami zasilania i złączami w kartach graficznych. W rezultacie trzeba dodatkowo przeszukać inne źródła, aby upewnić się czy dany model - czy to chłodzenia, czy to GPU - zmieści się do naszego zestawu.

NVIDIA pisze, że już niebawem na stronach producentów i u globalnych sprzedawców przy kartach graficznych będzie można odnaleźć oznaczenie informujące o spełnianiu standardu "karty graficzne i obudowy SFF-Ready dla entuzjastów komputerów typu SFF"

Oczywiście z pomocą przychodzą różnego rodzaju fora internetowe, jak chociażby subreddity. Niestety i tam może zabraknąć potrzebnych informacji. Właśnie dlatego, aby ułatwić budowę komputerów typu SFF, NVIDIA stworzyła wraz ze swoimi partnerami pewne standardy oznaczenia. Wprowadzone zostały nowe wytyczne dla kart graficznych oraz obudów nazwane GeForce RTX SFF-Ready. Dzięki nim proces budowy niewielkich komputerów się uprości. Nowe wytyczne pozwolą od razu sprawdzić czy dany model karty graficznej pasuje do wybranej obudowy.

NVIDIA pisze, że już niebawem na stronach producentów i u globalnych sprzedawców przy kartach graficznych będzie można odnaleźć oznaczenie informujące o spełnianiu standardu "karty graficzne i obudowy SFF-Ready dla entuzjastów komputerów typu SFF" (SFF-Ready Enthusiast GeForce Cards). W przypadku obudów będzie to natomiast oznaczenie "pasujące do kart SFF-Ready dla entuzjastów komputerów typu SFF" (Compatible with SFF-Ready Enthusiast GeForce Cards).

Karty graficzne GeForce SFF-Ready

Jak wiemy z reguły im mocniejsza karta graficzna, tym jej rozmiar jest większy. Dlatego do obudowy SFF zazwyczaj łatwiej jest zmieścić modele z niższej półki. NVIDIA chce jednak, aby osoby budujące niewielkie pecety miały ułatwienie jeśli zdecydują się na mocniejsze GPU. NVIDIA informuje, że karty GeForce SFF-Ready to modele RTX 4070 lub nawet wyższe. W domyśle RTX 4080 czy RTX 4080 SUPER. Muszą one jednak spełniać następujące wymogi dotyczące wymiarów:

  • Maksymalna wysokość 151 mm, w tym promień zagięcia kabla zasilającego
  • Maksymalna długość 304 mm
  • Maksymalna głębokość 50 mm lub 2,5 slotu

Dzięki tym ograniczeniom zachowana będzie potrzebna przestrzeń i odstępy wewnątrz obudowy. Ponadto, dzięki powstaniu tego rodzaju standardu, w przyszłości powinno pojawić się więcej kart graficznych z nim zgodnych. Posiadacze komputerów SFF zgodnych z tym standardem będą mieli więc ułatwioną wymianę GPU.

Jak podaje NVIDIA, na dzień 2 czerwca 2024 roku istnieje 36 kart graficznych z rodziny GeForce RTX 40, które spełniają wymogi SFF-Ready. To konstrukcje zarówno samej NVIDII, jak i jej partnerów. Podczas trwających targów Computex mają jednak być przedstawione kolejne modele.

Producenci kart graficznych współpracujący z NVIDIA w kwestii SFF-Ready:

  • ASUS
  • GALAX
  • GIGABYTE
  • INNO3D
  • MSI
  • Palit
  • PNY
  • Zotac

Obudowy SFF-Ready

Jeśli chodzi o obudowy to każda zgodna z SFF-Ready musi posiadać wystarczającą ilość miejsca, aby zmieścić dowolną kartę graficzną z oznaczeniem SFF-Ready. NVIDIA informuje o następujących wymogach dotyczących obudów:

  • Pozostawienie łącznie 154,5 mm wolnej przestrzeni między płytą główną lub riserem PCB a bocznym lub górnym panelem obudowy (zależnie od orientacji karty graficznej)
  • Pozostawienie wolnego miejsca na 312 mm długości, łącznie z kartą graficzną i ewentualnie ekstenderem.

Obudowy typu SFF kompatybilne z kartami GeForce SFF-Ready odnajdziemy u takich producentów, jak ASUS, Cooler Master, Fractal Design, Thermaltake, Lian Li, Phanteks czy NZXT. 

Ktoś w końcu w pewien sposób ustandaryzował wymiary podzespołów dla konstrukcji typu SFF. Dzięki temu ich budowa powinna być łatwiejsza. A przynajmniej jeśli zdecydujemy się na kartę graficzną od NVIDII. Dla konsumentów to ułatwienie, a dla NVIDII większa szansa, że ktoś wybierze ich GPU. Pozostaje zatem pytanie czy również AMD zdecyduje się na podobny projekt. Inaczej budowa niewielkich komputerów z kartami Radeon może wymagać nieco więcej szukania niż w przypadku kart GeForce.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA przedstawia karty graficzne SFF-Ready i nowe oznaczenia również dla obudów

 0