Nvidia rezygnuje z marki Tesla, aby uniknąć skojarzeń z firmą Elona Muska

Nvidia rezygnuje z marki Tesla, aby uniknąć skojarzeń z firmą Elona Muska

Nazwa Tesla kojarzy się Wam jednoznacznie z samochodem wyprodukowanym w fabryce Elona Muska? Nvidia najwyraźniej też ma takie skojarzenia. Według raportu Heise, Nvidia porzuciła nazwę Tesla, która istnieje od 2007 roku. W segmencie kart graficznych pozostawione zostaną tylko marki GeForce i  Quadro jako te nazwy, które są od dawna rozpoznawalne. Tesla rozpoczęła swoją karierę od modelu C870 wydanego latem 2007 roku, a najnowszym układem z tej rodziny jest Tesla T4, który został po cichu została przemianowana na model T4, po prostu odcinając się od nazwy Tesla. Zmiana nazwy faktycznie miała miejsce w zeszłym roku, ale do tej pory mało kto o niej wiedział.

Nvidia rezygnuje z nazwy wieloletniej rodziny produktów Tesla. Firma chce uniknąć wszelkich skojarzeń z marką Elona Muska.

Uzasadnienie dla zmiany nazwy nie jest wcale nierozsądne. Wprowadzenie modyfikacji w nazewnictwie zostało uznane za prawidłowy ruch, ponieważ firma nie chce dopuścić do mylnego łączenia ich karty graficznej z marką samochodów Tesla. Nvidia uważa, że ryzyko pomyłki jest zbyt duże, aby dalej używać tej samej nazwy. Marka Tesla była oczkiem w głowie działu centrów danych Nvidii. Jak wspominaliśmy, Nvidia po cichu zmieniła Tesla T4 na T4, ale detaliści nie poszli tą samą drogą, zwłaszcza że partnerzy zajmujący się produkcja kart graficznych, wciąż używają pełnej nazwy.

Kilka dni temu został zaprezentowany akcelerator Nvidia GA100 i właśnie wtedy niektórzy zauważyli zmianę nazwy. Karta ta jest podobno jest 20 razy mocniejsza niż układy Volta i jest największym jak dotąd wyprodukowanym układem. Historia kart Tesla zaczęła się w 2007 roku od konstrukcji  C870 z chłodzeniem z turbiną, ale szybko uległa przekształceniu w bardziej przyjazny dla środowiska serwerowego pasywny układ chłodzenia. Różnicę między Quadro i Teslą widać choćby na GV100, który występuje w obu wersjach - Tesla i Quadro, gdzie ten drugi ma więcej portów dla wyświetlaczy. Niniejszym rodzina kart Tesla odchodzi w niebyt, przynajmniej z nazwy. Karty z tego segmentu oczywiście nadal będą produkowane, jednak najwyraźniej bez konkretnego przypisania do danej rodziny produktów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nvidia rezygnuje z marki Tesla, aby uniknąć skojarzeń z firmą Elona Muska

 0