NVIDIA RTX 3090 z ogromnym wzrostem poboru prądu. Znamy dokładne TGP

NVIDIA RTX 3090 z ogromnym wzrostem poboru prądu. Znamy dokładne TGP

Flagowy układ graficzny nowej generacji RTX 3090 firmy NVIDIA będzie miał znacznie zwiększone TGP, wynoszące w tym przypadku aż 350 W. Informacje pochodzą od Igorlabs, które w przeszłości był niezwykle wiarygodnym źródłem przecieków. Informacje te potwierdzają też inne źródła, także, chociaż wciąż nie jesteśmy w 100% pewni co do nomenklatury - nie wiadomo czy RTX 3090 to ostateczna nazwa, czy też NVIDIA wymyśli coś innego, to TGP i podział mocy wyglądają na prawdziwe. NVIDIA zwykle starała się o poprawny stosunek poboru mocy do wydajności, choć przeważnie gracze aż tak bardzo nie przywiązują do tego wagi - ma być wydajnie. Wszystko wskazuje, że NVIDIA postawiła na bezkompromisową wydajność, na bok odkładając obawy o pobór prądu.

Z najnowszych przecieków wynika, że flagowy RTX 3090 będzie miał TGP na poziomie 350 W i to dopiero w wersji FE. To ogromny wzrost względem RTX 2080 Ti, którego TGP wynosi maksymalnie 260 W w wersjach niereferencyjnych.  

Obecny flagowiec  RTX 2080 Ti to maksymalne TGP na poziomie 260 W i to jedynie w niektórych niestandardowych wariantach. RTX 3090 będzie miał TGP 350 W i TDP (tylko GPU) 230 W. Jest to ogromny wzrost zużycia energii - któremu prawdopodobnie towarzyszyć będą naprawdę fenomenalne wzrosty wydajności. Potwierdza to nasze obawy, o których pisaliśmy przy okazji omawiania nowego typu radiatora dla RTX 3000. Potrzeba będzie niesamowicie sprawnej konstrukcji, żeby schłodzić takiego potwora. Wygląda na to, że RTX 3090 będzie niesamowicie wydajny, ale i równie gorący.

Szacowane zużycie energii / straty  
Całkowita moc grafiki TGP 350 watów
24 GB pamięci GDDR6X  60 watów
MOSFET, cewka indukcyjna, NVDD (napięcie GPU) 26 watów
MOSFET, cewka indukcyjna,  FBVDDQ (napięcie bufora ramki) 6 watów
MOSFET, cewka indukcyjna, PEXVDD (napięcie PCIExpress) 2 waty
Inne napięcia, sekcja wejściowa (AUX) 4 waty
Wentylatory, inna 7 watów
Straty na PCB 15 watów
Moc GPU  230 watów

Sam rdzeń GPU GA102 w RTX 3090 pobiera około 230 watów mocy, a pamięć pobiera kolejne 60 watów. Tranzystory MOSFET będą zużywać kolejne 30 watów mocy, a wentylator to dalsze 7 watów. Oczekuje się, że straty na PCB będą w zakresie 15 watów, a zużycie sekcji wejściowej wyniesie około 4 watów. Wszystko to razem daje łączną moc 350 watów dla RTX 3090 i to dopiero w wersji FE. Niestandardowe karty będą zapewne miały jeszcze większy apetyt na prąd. Przejście na proces 7 nm faktycznie obniża zużycie energii, ale wyraźnie NVIDIA chce wykorzystać wzrost wydajności energetycznej uzyskany z przejścia na 7 nm i  wprowadzić prawdziwą bestię. Słyszeliśmy już plotki, że nowa seria może dostarczyć nawet 50% wzrostu wydajności względem RTX 2000, mamy nadzieję, że wkrótce się o tym przekonamy.

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA RTX 3090 z ogromnym wzrostem poboru prądu. Znamy dokładne TGP

 0