Nvidia RTX 4070 Ti ze zmodyfikowaną pamięcią pokonuje RTX 4080

Nvidia RTX 4070 Ti ze zmodyfikowaną pamięcią pokonuje RTX 4080

Brazylisjki YouTuber Paulo Gomes oraz zespół TecLab, specjalizujący się w podkręcaniu, postanowili przyjrzeć się bliżej kartom graficznym Nvidia GeForce RTX 4070 Ti Super, pokazując, że eksperymenty z modyfikacją pamięci i podkręcaniem procesora graficznego przy użyciu standardowego chłodzenia przynoszą imponujące efekty.

Korzystając z testu Unigine Superposition 8K, YouTuberzy mogli zaobserwować znaczące zwiększenie wydajności tych kart w porównaniu nawet z wyższej klasy modelami, takimi jak RTX 4080. W jednym z opublikowanych filmów, Paulo Gomes uzyskał wynik 8870, podczas gdy TecLab osiągnął imponujące 9133 punkty, gdzie standardowy RTX 4080 ma wynik 8525 punktów. Ta różnica w osiągnięciach stawia ich w pozycji rywali, a współpraca Gomesa z Manli oraz sponsoring TecLaba przez Galax dodaje dodatkowego smaczku rywalizacji.

Modyfikacja pamięci na kartach RTX 4070 Ti pozwala przebić wydajnością RTX 4080. W tym przypadku jest to jednak tylko sztuka dla sztuki, a zmiany są niemożliwe do wykonania przez zwykłego użytkownika.

Wprowadzone modyfikacje Nvidia GeForce RTX 4070 Ti Super wymagały czegoś więcej niż tylko "standardowego" w tego typu materiałach wylutowania i ponownego wlutowania szybszych układów VRAM. Konieczne było również dostosowanie obsługi nowych, szybszych układów pamięci. Szczęśliwie, rywalizujące zespoły mogły liczyć na wsparcie i wiedzę swoich sponsorów, aby bezproblemowo uruchomić zmodyfikowane karty bez konfliktów z oprogramowaniem sprzętowym lub sterownikami.

W ramach testów konkurencyjne zespoły postanowiły użyć standardowych radiatorów  dostarczonych z kartami graficznymi Manli i Galax. Obie firmy wyposażyły karty w potężne osłony chłodzące z potrójnym wentylatorem, więc nikt nie miał tutaj wyraźnej przewagi. Do porównywania wydajności wybrano platformę testową Superposition. Benchmark, wykorzystujący ray tracing i dynamiczne oświetlenie, oparty na silniku Unigine 2, ma na celu "ekstremalne testowanie stabilności sprzętu". Oprócz tego, Superposition oferuje wygodne monitorowanie temperatury i zegara procesora graficznego.

Karta

Superposition - ustawienia fabryczne Superposition po modyfikacji i OC

RTX 4080

8525 (22.4 Gbps)

-

Manli RTX 4070 Ti Super / Gomes

7212 (21 Gbps)

8870 (24 Gbps)

Galax RTX 4070 Ti Super / TecLab

7028 (21 Gbps)

9133 (26 Gbps)

 

Zestawienie wyników zawodów jasno pokazuje, że zarówno Paulo Gomes, jak i zespół TecLab, zdołali osiągnąć znacznie lepsze wyniki w teście Superposition niż wyższy model RTX 4080 (standardowy). Analizując szczegółowo rezultaty TecLab, można zauważyć, że modyfikacja pamięci i podkręcenie procesora graficznego przyniosły imponujący skok wydajności o 30%. Galax działał także o ponad 7% szybciej niż podstawowy RTX 4080.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nvidia RTX 4070 Ti ze zmodyfikowaną pamięcią pokonuje RTX 4080

 0