Nvidia sama uzbroiła Chiny. Jest jak handlarz bronią opartą o AI

Nvidia sama uzbroiła Chiny. Jest jak handlarz bronią opartą o AI

Andrew Feldman, założyciel firmy Cerebras, wyraził swoje oburzenie wobec działań Nvidii, które zmierzają do zawieszenia ograniczeń eksportu półprzewodników z USA do Chin, określając je jako "nieamerykańskie". W swoich słowach porównał Nvidię do handlarza bronią opartego na sztucznej inteligencji.

"Firma Nvidia praktycznie uzbroiła Chiny. Jeśli spojrzymy na potencjał chińskiej sztucznej inteligencji... Nvidia dostarczyła im niezliczoną liczbę procesorów graficznych. Nie sposób tego inaczej interpretować. Może to być zgodne z prawem, ale nie oznacza to, że nie ponosi się za to odpowiedzialności moralnej". Podobnie jak Nvidia, Cerebras również projektuje procesory do przyspieszania aplikacji uczenia maszynowego i innych zadań o dużym obciążeniu.  Feldman skomentował te kwestie w kontekście amerykańskich regulacji dotyczących eksportu sztucznej inteligencji do obszarów, które wzbudzają obawy, zwłaszcza Chin. W październiku administracja prezydenta Bidena wprowadziła bardziej rygorystyczne limity dotyczące wydajności akceleratorów AI, które mogą być sprzedawane w Chinach.

Szef Cerebras nazywa Nvidię „nieamerykańską” ze względu na uchylanie się od sankcji na procesory graficzne.

Wskazując na kwestie związane z działaniami Nvidii, CEO firmy Cerebras jednoznacznie odnosi się do zasad i regulacji wprowadzonych w ramach polityki krajowej, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego. "Jesteśmy głęboko przekonani, że Stany Zjednoczone prowadzą swoje interesy we współpracy ze swoimi sojusznikami, a gdy Departament Handlu lub prezydent wyznacza pewne reguły, należy działać zgodnie z ich duchem, a nie tylko literą prawa" próbując to prawo obejść przy pomocy luk - powiedział Feldman dla The Register. 

Należy zaznaczyć, że Cerebras nie prowadził działalności w Chinach nawet przed wprowadzeniem sankcji. Niemniej jednak, niedawne zmiany w przepisach dotyczących eksportu technologii w USA wciąż wpływają na ich działalność, obejmując również kilka innych krajów. W artykule źródłowym podkreślono, że Intel i AMD również są zaangażowani w udoskonalanie projektów chipów o dużej wydajności, które zostały zawieszone zgodnie z chińskimi ograniczeniami dotyczącymi chipów. Zwrócono uwagę, że gdyby Nvidia, Intel, AMD i inni producenci nie stosowali takich praktyk, starając się unikać ograniczeń, mogłoby to spotkać się z niezadowoleniem akcjonariuszy, którzy często dążą do maksymalizacji zysków.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nvidia sama uzbroiła Chiny. Jest jak handlarz bronią opartą o AI

 0