NVIDIA sprawdziła możliwość tworzenia układów GPU z wielu chipletów w stylu AMD Zen 2, jednak inżynierowie twierdzą, że wciąż nie jest to punkt, w którym taka technologia ma sens, jeśli chodzi o zastosowanie jej w projektowaniu kart graficznych nowej generacji. Bill Dally, główny naukowiec i Jonah Alben, starszy dyrektor NVIDII, zostali zapytani o rosnący trend przechodzenia od projektów monolitycznych do chipletowych. Wyjaśnili oni, że firma przeprowadziła już wiele badań wykonalności takich projektów i że "jeśli stanie się to ekonomicznie uzasadnione", NVIDIA będzie dysponować technologią dostępną dla projektantów GPU. Wygląda na to, że coraz bliżej jest odchodzenia od monolitycznych konstrukcji, podobnie jak kiedyś jednordzeniowe układy ustąpiły miejsca procesorom wielordzeniowym. Najnowszy projekt AMD Zen 2 jest najbardziej oczywistym i komercyjnie gotowym przykładem konstrukcji, w której osobne jądra z rdzeniami są oddzielone od jądra I/O.
NVIDIA jest gotowa na wprowadzenie chipletów do GPU, jednak zrobi to gdy będzie to uzasadnione ekonomicznie.
AMD Zen powstało z kilku powodów, ale ekonomiczny jest prawdopodobnie najbardziej widoczny. AMD przeniosło najnowsze Ryzeny na najbardziej zaawansowany proces - 7 nm TSMC - jednakże wraz z nowymi procesami ,pojawiają się zwiększone koszty i niższa wydajność produkcyjna. AMD poradziło sobie z tym, wykorzystując konstrukcję chipletu do tworzenia mniejszych pojedynczych kawałków krzemu, niż byłoby to potrzebne w przypadku dużych monolitycznych procesorów - takie chiplety są zarówno tańsze w produkcji, jak i oferują lepszą wydajność. Rdzeń I/O pozostaje natomiast w 14 nm, co redukuje koszty, zwłaszcza, że nie ma bezpośrednich korzyści z przejścia na 7 nm w tym konkretnym przypadku.
NVIDIA raczej nie pozwoli się wyprzedzić w wyścigu na technologie, dlatego od wielu lat bada możliwości chipletów. Bill Dally wyjaśnia, w jaki sposób wykorzystując układy GPU Volta i Pascal, NVIDIA pokazała już łączenie dyskretnych układów scalonych na krzemowym układzie pośredniczącym, chociaż łączono tu tylko procesor graficzny i pamięć o dużej przepustowości. Dally podał jednak również przykład 16 nm 32-modułowego prototypu GPU do głębokiego uczenia, który wykorzystuje wiele dyskretnych układów z 16 "elementami przetwarzającymi". "Daje nam to kilka technologii na półce, które wykorzystamy pewnym momencie, jeśli ekonomicznie będzie uzasadnione składanie GPU z wielu chipletów" - mówi Dally - " [...] Teraz jest to kolejne narzędzie w całym zestawie narzędzi projektanta GPU".
Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA sprawdza możliwości i opłacalność chipletów w stylu AMD Zen 2 w GPU