NVIDIA szykuje GeForce'a RTX 3080 z większą pojemnością VRAM

NVIDIA szykuje GeForce'a RTX 3080 z większą pojemnością VRAM

Przymierzacie się do zakupu karty graficznej GeForce RTX 3080? Najnowsze plotki sugerują, że warto się wstrzymać i poczekać na szykowaną przez NVIDIĄ nową wersję z większą pojemnością pamięci VRAM. 

W sieci pojawiły się właśnie nowe przecieki, do których radzimy podchodzić ze sporą rezerwą, gdyż trudno określić ich wiarygodność, ale... Portal Videocardz podaje, że jego źródła przekazują, że NVIDIA właśnie poinformowała swoich partnerów, że będzie wypuszczać nową wersję GeForce RTX 3080. Model z procesorem graficznym GA102-220 będzie wyposażony w 12 GB pamięci GDDR6X, czyli o 2 GB więcej niż dotychczasowy wariant GeForce'a RTX 3080. Partnerzy nie są do końca pewni, dlaczego ta karta ma pojawić się w ofercie Zielonych, ale wydaje się, że istniejący model 10 GB może zostać wycofany z rynku. Trudno się temu dziwić, gdyż tylko 10 GB VRAM od samego początku wzbudzało kontrowersje w przypadku high-endowego modelu z rodziny Ampere.

Przymierzacie się do zakupu karty graficznej GeForce RTX 3080? Najnowsze plotki sugerują, że warto się wstrzymać i poczekać na szykowaną przez NVIDIĄ nową wersję.

NVIDIA szykuje GeForce'a RTX 3080 z większą pojemnością VRAM

Raczej nie należy oczekiwać, iż nowy wariant tej karty graficznej dostarczy większą liczbę rdzeni CUDA, jednak nie zostało to jeszcze potwierdzone. Upgrade do 12 GB pamięci będzie oznaczać zastosowanie szerszej magistrali pamięci (384-bitowej), zwiększając maksymalną przepustowość. Będzie to jednak zależało od szybkości pamięci, która nie została jeszcze przekazana partnerom.

Tu można zastanawiać się, czemu NVIDIA zdecydowała się na zwiększenie pojemności pamięci graficznej tylko do 12 GB, skoro w planach podobno jest już także GeForce RTX 3070 Ti z 16 GB na pokładzie (ten, nawiasem mówiąc, będzie wyposażony w procesor graficzny GA104-401). Partnerzy firmy nie znają odpowiedzi na to pytanie, ale wydaje się, że w tym przypadku NVIDIA skupia się na przepustowości pamięci, a nie na jej pojemności.

GeForce RTX 3080 12 GB podobno został dodany do listy modeli, które mają zadebiutować w styczniu 2022 roku, wraz z kartami GeForce RTX 3090 Ti i GeForce RTX 3070 Ti 16 GB. NVIDIA szykuje również GeForce'a RTX 2060 z 12 GB pamięci VRAM, który zgodnie z ostatnimi przeciekami będzie wykorzystywać projekt laminatu GeForce'a RTX 2060 SUPER. Linia RTX 30 „Ampere” staje się więc coraz bardziej zagmatwana, z aż sześcioma różnymi konsumenckimi wariantami GA102 i sześcioma GPU GA104. 

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA szykuje GeForce'a RTX 3080 z większą pojemnością VRAM

 0