NVIDIA szykuje odpowiedź na Smart Access Memory od AMD dla kart Ampere

NVIDIA szykuje odpowiedź na Smart Access Memory od AMD dla kart Ampere

Jak wynika z krótkiego oświadczenia, jakiego NVIDIA udzieliła Gamer Nexus, Zieloni szykują bardzo podobną technologię do zapowiedzianego przez AMD Smart Access Memory, czyli nowej funkcji, która zwiększać ma wydajność kart Radeon RX 6000. Przypominamy, że nowa generacja kart graficznych Czerwonych po sparowaniu z procesorami Ryzen 5000 (Zen 3) zapewniać będzie właśnie obsługę technologii Smart Access Memory (SAM), która optymalizuje transfer danych pomiędzy CPU i GPU. Aby jednak z niej skorzystać, potrzebować będziemy nowego CPU AMD i stosownej płyty głównej, co zachęcać ma graczy do budowania PC na bazie komponentów AMD. Dzięki temu rozwiązaniu CPU uzyskiwać ma znacznie lepszy i swobodniejszy dostęp do szybkiej pamięci VRAM GDDR6 w GPU (to z kolei do pamięci CPU), co usprawnia przetwarzanie danych przez procesor.  

Zieloni szykują bardzo podobną technologię do zapowiedzianego przez AMD Smart Access Memory, czyli nowej funkcji, która zwiększać ma wydajność kart Radeon RX 6000.

Obecnie, na konwencjonalnym pececie z systemem Windows, kanał pomiędzy CPU i GPU jest ograniczony tylko do ułamka VRAM, co w konsekwencji ogranicza wydajność. AMD postanowiło obejść ten problem i doszło do wniosku, że premiera nowych procesorów i kart graficznych w jednym miesiącu jest idealną okazją, by wprowadzić to rozwiązanie do swoich nowych produktów. Na starcie technologia ta będzie więc bardzo ograniczona, gdyż potrzebować będzie bardzo konkretnych podzespołów. Producent potwierdził bowiem, że SAM zadziała jedynie na komputerach z procesorem Ryzen 5000 i grafiką Radeon RX 6000. Do tego płyta główna wymagać będzie aktualizacji firmware’u do AGESA 1.1.0.0.

Wracając do NVIDII i jej odpowiedzi na SAM, producent w wydanym oświadczeniu twierdzi, że technologia ta jest tak naprawdę częścią specyfikacji PCI Express i w związku z tym udostępni ją na kartach graficznych z rodziny Ampere, zarówno na procesorach AMD, jak i Intela. Tym samym, rozwiązanie Zielonych będzie zdecydowanie bardziej elastyczne, jeśli chodzi o wsparcie CPU, co jest dość zaskakujące. To AMD od lat przecież stawia na otwarte standardy i wspiera szeroko dostępne rozwiązania. Jeśli więc okaże się, że w tym przypadku możliwa byłaby obsługa SAM także na CPU Intela, to zapewne wielu graczom nie spodoba się ograniczanie tej funkcji jedynie to Ryzenów i to jeszcze najnowszej generacji. Przypominamy, że Smart Access Memory przekładać ma się nawet na 11% wzrost wydajności grafiki Radeon RX 6800 XT w grze Forza Horizon 4 (w innych zaprezentowanych produkcjach, takich jak Borderlands 3, Gears 5, Hitman 5 i Wolfenstein Young Blood, poprawa zamyka się w przedziale 5-6%).

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA szykuje odpowiedź na Smart Access Memory od AMD dla kart Ampere

 0