NVIDIA szykuje odświeżone karty GeForce RTX z szybszymi pamięciami GDDR6?

NVIDIA szykuje odświeżone karty GeForce RTX z szybszymi pamięciami GDDR6?

AMD szykuje się powoli do premiery kart graficznych Navi (producent potwierdził, że te zadebiutują w trzecim kwartale, więc być może już w lipcu) i jak wynika z najnowszych plotek, NVIDIA może szykować odpowiedź na konkurencyjne produkty. Jak podaje bowiem RedGamingTech, powołując się na swoje źródła, Zieloni przygotowują się od odświeżenia serii GeForce RTX 20xx, w ramach którego otrzymamy szybsze układy pamięci GDDR6. Niewykluczone jest także przyspieszenie zegarów GPU czy zwiększenie liczby rdzeni cuda (mało prawdopodobne), ale to tylko spekulacje i jedyną potwierdzoną informacją ma tu być szybszy VRAM. Co prawda, może to być reakcja NVIDII na obiecujące przecieki odnośnie 7 nm GPU Navi, ale na razie podchodzimy do tego jak do zwykłej plotki i dopóki nie otrzymamy jakiegoś potwierdzenia tych rewelacji, to radzimy traktować je ze sporą rezerwą.

Według źródeł RedGamingTech, Zieloni przygotowują się od odświeżenia serii GeForce RTX 20xx, w ramach którego otrzymamy szybsze układy pamięci GDDR6.

Warto jednak przypomnieć, że NVIDIA stosowała już podobną strategię w przeszłości, choćby w zakresie Pascali, gdzie model GeForce GTX 1080 był pierwszym, którym doczekał się wsparcia ze strony szybszych pamięci GDDR5X. Karta ta początkowo dostępna była z układami VRAM o prędkości 10 Gb/s, ale po jedenastu miesiącach zadebiutowała wersja z modułami osiągającymi 11 Gb/s, co w rezultacie zwiększyło przepustowość z 320 GB/s do 352 GB/s. Przy okazji producent zdecydował się także na obniżkę ceny o 100 USD i niewątpliwie takowa jest także mocno wyczekiwana, jeśli chodzi o modele GeForce RTX. Podobnie zresztą miała się sytuacja z kartą GeForce GTX 1060, gdzie moduły GDDR5 8 Gb/s zastąpiono szybszymi (9 Gb/s). Teraz nieoficjalne doniesienia sugerują, że NVIDIA przymierza się do podobnego zabiegu dla Turingów, gdzie zastosuje szybsze moduły GDDR6. Obecnie stosowany jest tu VRAM osiągający 14 Gb/s, ale przesiadka na moduły 16 Gb/s nie powinna stanowić większego problemu.

Co prawda Micron nie oferuje jeszcze GDDR6 pracujących z prędkością 16 Gb/s (dopiero nad takimi pracuje), ale Samsung już tak. Koreański gigant posiada kości o pojemności 8 Gb, które znajdują się już w produkcji, natomiast 16 Gb kości dostarczane są w formie próbek partnerom firmy, więc lada moment powinna ruszyć ich masowa produkcja. Jako że NVIDIA bazuje na 8 Gb kościach, a lepiej też radzi sobie z implementacją pamięci Samsunga, to ewentualne odświeżenie może w całości być oparte o GDDR6 tego producenta. Trzeba jednak pamiętać, że według docierających do nas informacji, Navi nie zagrozi topowym modelom NVIDII i zamierza rywalizować z produktami Zielonych głównie na polu stosunku wydajności do ceny. W związku z tym obniżka cen RTX-ów także wydaje się być prawdopodobna. Ile z tego okaże się prawdą, zapewne przekonamy się w najbliższych tygodniach/miesiącach.

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA szykuje odświeżone karty GeForce RTX z szybszymi pamięciami GDDR6?

 0