NVIDIA szykuje powrót Titana? Plotki wskazują na potężną kartę z 48 GB VRAM i TDP do 900 W

NVIDIA szykuje powrót Titana? Plotki wskazują na potężną kartę z 48 GB VRAM i TDP do 900 W

Zdaje się, że wraz z nową generację grafik, czyli Ada Lovelace, NVIDIA może powrócić do kart klasy Titan - takowy model według najnowszych doniesień może być wyposażony w GPU AD102. 

Źródłem tej plotki jest dobrze znany i poważany Kopite7kimi, który w kwietniu pisał, że Zieloni pracowali nad modelem z w pełni odblokowanym GPU AD102 „Ada Lovelace” i podobno nie chodzi tu wcale o GeForce'a RTX 4090 Ti. Ta karta i jej wstępna specyfikacja pojawiała się już we wcześniejszych przeciekach Kopite7kimi i zapowiada się na prawdziwego potwora - o ile kiedykolwiek doczeka się premiery. 

Według plotek karta graficzna Titan nowej generacji, oparta na architekturze Ada Lovelace, będzie miała pełną konfigurację z 144 jednostkami SM i 18 432 rdzeniami CUDA.

 

Według plotek karta graficzna Titan nowej generacji, oparta na architekturze Ada Lovelace, będzie miała pełną konfigurację z 144 jednostkami SM i 18 432 rdzeniami CUDA. W zależności od częstotliwości taktowania, ta karta graficzna może przełamać barierę 100 TFLOPs mocy obliczeniowej. Spodziewać mamy się ponadto 48 GB pamięci GDDR6X działającej na 384-bitowym interfejsie.

Co ciekawe, Zieloni podobno nie zamierzają ograniczać sekcji VRAM i zaoferują najnowsze moduły pamięci o prędkości 24 Gb/s, które zapewniają do 1,152 TB/s przepustowości VRAM dla GPU. To 14% wzrost przepustowości pamięci w porównaniu z istniejącym flagowym modelem RTX 3090 Ti, wyposażonym w kości pamięci 21 Gb/s. Oczekuje się, że nadchodzący RTX 4090 będzie wykorzystywał te same pamięci (21 Gb/s), a tylko flagowy model „Ti” otrzyma szybsze, osiągające 24 Gb/s.

Jeśli chodzi o zużycie energii, nowy Titan może bić wszelkie rekordy w tym zakresie, z dwukrotnie wyższym TDP niż RTX 3090 Ti wynoszącym nawet 900 W. Informator donosi, że płyta testowa zawiera konfigurację z dwoma 16-pinowymi złączami. Każde 16-stykowe złącze może pobierać do 600 watów mocy, ale NVIDIA dołączy do swoich kart nowej generacji potrójny 8-pinowy adapter. Cztery 8-pinowe adaptery mogą ewentualnie być wykorzystywane w modelu RTX 4090 Ti, który ma podobno TDP na poziomie 600 W. Nowy Titan będzie oczywiście bardzo limitowanym produktem, ale pytanie, czy w ogóle istnieje zapotrzebowanie na taką grafikę?

Wraz z debiutem Ampere, NVIDIA zrezygnowała z serii Titan, która zasadniczo została zastąpiona przez serię GeForce RTX 3090, czyli karty klasy BFGPU. Jeśli ktoś potrzebował grafiki o większej pojemności VRAM, to mógł zdecydować się na coś z serii dla stacji roboczych RTX A****, która również otrzymała pełną wersję GA102. Wkrótce powinniśmy się przekonać, czy Titan zaliczy triumfalny powrót. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA szykuje powrót Titana? Plotki wskazują na potężną kartę z 48 GB VRAM i TDP do 900 W

 0